POGODA W KRATKĘ – WIATR I KALIMA

Interwencje Pogoda

Silne wiatry i kalima, czyli drobny pył znad Sahary mają utrzymywać się przez kilka najbliższych dni na Wyspach Kanaryjskich. Nie zabraknie też słońca.

Państwowa Agencja Meteoerologiczna Aemet informuje, że od piątku 4 lutego 2022 roku spodziewany jest niewielki wlot pyłu w zawiesinie, który ma spowodować zamglenia na wyspach wschodnich, czyli na Fuerteventurze, Lanzarote i Gran Canarii. 

Ma to związek z silnymi wiatrami w Afryce, oddalonej o ok. 150 km od archipelagu Kanarów, które wzniecą kurz i spowodują charakterystyczną podczas kalimy mgłę.

Aemet poinformował w mediach społecznościowych, że najsilniejsze podmuchy wiatru zanotowano 3 lutego 2022 roku w miejscowości Izaña na Teneryfie – 110km/h. Także w tej miejscowości było w tym tygodniu najwięcej opadów deszczu: 16,0 milimetrów, a następnie Cañadas del Teide (12,8 mm).

Najniższe temperatury 3 lutego 2022 roku na archipelagu zanotowano w miejscowości Izaña: 2,7 stopni Celsjusza, a następnie Cañadas del Teide (4,1º), a najwyższe w Mogán na Gran Canarii (27,7º) i Puerto de la Cruz na Teneryfie (27,4º).

Foto: Twitter/ Bomberos de Tenerife