KONIEC Z CERTYFIKATAMI COVID-19 W LOKALACH I MASECZKAMI NA ZEWNĄTRZ

Aktualności Covid-19

Od 4 lutego 2022 roku rząd Wysp Kanaryjskich złagodził środki kontroli i zdecydował o zniesieniu wymogu posiadania obowiązkowego certyfikatu Covid-19 w celu uzyskania dostępu do niektórych usług i działań na wyspach na poziomie alertu 3 i 4. Natomiast od 10 lutego 2022 roku maseczki na zewnątrz znów przestaną być obowiązkowe.

Biorąc pod uwagę ogólny spadek liczby infekcji na archipelagu (ok. 1500 dziennie), rząd Wysp Kanaryjskich złagodził środki kontroli i zdecydował zgodził się przedłużyć godziny pracy lokali, z wyjątkiem terytoriów, w których aktywny jest poziom 4 , gdzie maksymalny czas zamknięcia pozostanie niezmiennie o północy. 

W tym samym kierunku złagodzenia ograniczeń uzgodniono opóźnienie zamknięcia zakładów o godzinę. Tym samym na wyspach na poziomie 3 obowiązkowe zamknięcie będzie trwało od godz. 2:00 2:00 w nocy. Na terytoriach poziomu 2 limit czasu ustalono na 3:00; a na poziomie 1 aż o 4 rano . 

Zmiany te weszły w życie, po ich opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wysp Kanaryjskich (BOC).

La Palmy, która spadła do poziomu 3, podobnie jak Lanzarote, Fuerteventura, La Gomera i El Hierro. Natomiast Gran Canaria i Teneryfa pozostają na poziomie 4.

Rzecznik rządu kanaryjskiego Julio Pérez podkreślił, że spadek częstości występowania wirusa pozwala „złagodzić niektóre ograniczenia w uporządkowanej i spójnej deeskalacji. – Nie chodzi o całkowitą likwidację ograniczeń od razu, ale o wprowadzenie mniejszej liczby ograniczeń w obszarach, które są możliwe ”- powiedział Pérez, który przypomniał, że wskaźniki nosicielstwa Covid-19 i wpływu na system opieki zdrowotnej nadal są szczególnie niepokojące.

Jednak na wszystkich poziomach alertu wciąż istnieje możliwość, że firmy i działania mogą wymagać ten dokument od klientów oraz użytkowników na zasadzie dobrowolności, aby skorzystać z ograniczeń przepustowości i czasu bezpośrednio niższego poziomu. Ta zasada ma zostać przedłużona do 9 marca 2022 roku.

W dniach 25-31 stycznia zarejestrowano 9402 infekcje, co oznacza spadek o 44,8% w porównaniu z poprzednim tygodniem.

Tymczasem minister zdrowia Hiszpanii Carolina Darias, poinformowała, że Rada Ministrów 8 lutego 2022 roku zatwierdzi dekret królewski, który zniesie obowiązek używania maseczek na zewnątrz. Środek ten prawdopodobnie wejdzie w życie w czwartek, dzień po opublikowaniu w BOE dekretu królewskiego

Foto: gobiernodecanarias.org