NADCIĄGAJĄ UPAŁY NA KANARY

Pogoda

Prawie 40 stopniowe upały, wiatry i burze – taka może być pogoda w połowie czerwca 2022 roku na Wyspach Kanaryjskich.

Według europejskiego modelu ECMWF 14 czerwca 2022 roku są spodziewane porywy wiatru, dochodzące do 45 kilometrów na godzinę na północy Teneryfy, a od 15 czerwca mają się nasilać i rozprzestrzeniać na inne wyspy, czyli na południowym wschodzie, północy i w centrum Teneryfy, na wschodzie Gran Canarii oraz na Lanzarote i Fuerteventurze.

16 czerwca 2022 roku na Atlantyku między Teneryfą a Gran Canarią wiatr w porywach może przekroczyć 70 kilometrów na godzinę. Na lądzie od 17 czerwca 2022 roku spodziewane są bardzo silne porywy, które na La Gomerze, Lanzarote, Fuerteventurze i El Hierro przekroczą 60 kilometrów na godzinę i będą trwały przez cały najbliższy weekend.

W nadchodzących dniach, zwłaszcza od 18 czerwca 2022 roku możliwe są fale od 2 do 3 metrów wysokości na wszystkich wybrzeżach wysp. 

Według prognoz w weekend 18 i 19 czerwca 2022 roku mogą pojawić się lekkie i przelotne deszcze w centrum Teneryfy, a także burze. 21 czerwca 2022 roku pioruny mają dotrzeć do archipelagu przez najbardziej wysunięte na zachód wyspy, głównie na La Palmę.

W modelach prognozowania widać też upały. Od 16 czerwca termometry na Fuerteventurze, Teneryfie i Gran Canarii mogą osiągać 30ºC. W sobotę w centrum i na południu Gran Canarii temperatury mogą wzrosnąć do prawie 40º Celsjusza.

Generalna Dyrekcja Bezpieczeństwa i Sytuacji Nadzwyczajnych Rządu Wysp Kanaryjskich ogłosiła stan alarmowy ze względu na ryzyko pożarów lasów na północy wyspy Gran Canaria, która pamięta rok 2019, kiedy spłonęło ponad 10 tys. lasów i łąk, a ewakuowano 2 tys. osób.

Obecnie warunki klimatyczne wymusiły decyzję o alercie, gdyż spodziewane są wysokie temperatury, podmuchy wiatru przekraczające 70 km/h, a wilgotność poniżej 30% powyżej 700 m n.p.m.