ODSZKODOWANIE ZA ODWOŁANY LOT

Aktualności Samoloty

761 lotów odwołano na Wyspach Kanaryjskich podczas cyklonu tropikalnego „Hermine”, który pod koniec września 2022 roku szalał w pobliżu  archipelagu. Wielu pasażerów koczowało na lotniskach. Teraz niektórzy zastanawiają się, czy mogą domagać się odszkodowania.

Turyści z Wielkiej Brytanii opowiedzieli gazecie „The Sun”, że na 4-dniowy urlop wystartował z lotniska w Newcastle 25 września 2022. Lot nie poszedł zgodnie z planem, bo ze względu na burzę nad Gran Canarią samolot linii Ryanair krążył przez godzinę, po to, aby ostatecznie wylądować na innej wyspie – Lanzarote. Pasażerowie byli zmuszeni do dwóch podróży promem z przystankiem na Fuerteventurze, zanim w końcu dotarli do swojego hotelu na Gran Canarii. Właśnie dlatego podróż zajęła im 36 godzin.

Ale narzekań pasażerów jest znacznie więcej.

– Dziękuję za odwołanie lotu i niezrozumienie naszej szczególnej sytuacji i nie przeniesienie nas na lot jutro rano, za nie dostarczenie nam jedzenia, za nieoferowanie noclegu… Niedopuszczalne – napisał na Twitterze Jonay Caraballo, trener drużyny koszykarskiej niepełnosprawnych na Kanarach, publikując zdjęcie z lotniska.

W internecie są firmy, które pomagają w zdobyciu pieniędzy za podróż samolotem.  – Lot opóźniony o 3 lub więcej godzin? Masz prawo do odszkodowania w wysokości do 600€,  jeżeli opóźnienie wyniesie ponad 5 godzin. Wypełnij wniosek – to takie proste – czytamy na stronie jednej z firm. Jednak praktyka pokazuje, że nie zawsze uda się wygrać z przewoźnikiem.

Europejskie Centrum Konsumenckie informuje, że pasażerom odwołanego lotu przysługuje:

 • Zwrot kosztu biletu bądź zaoferowanie innego połączenia z punktem docelowym
 • Prawo do opieki: posiłki i napoje w ilościach adekwatnych do czasu oczekiwania, dwie rozmowy telefoniczne i maile
 • Zakwaterowanie w hotelu oraz transportu między lotniskiem a hotelem,  gdy występuje konieczność dłuższego oczekiwania na lot zastępczy,  jeżeli opóźnienie wyniesie ponad 5 godzin.
 • Prawo do odszkodowania w wysokości od 250 do 600 euro, chyba że lot został odwołany z powodu nadzwyczajnych okoliczności lub pasażerowie zostali poinformowani o odwołaniu lotu przynajmniej na 2 tygodnie przed planowanym lotem.

Jeżeli linia lotnicza nie zapewni noclegu ani transportu do hotelu, pasażer może domagać się zwrotu na podstawie kopii paragonów / faktury.

Jeżeli lot został odwołany z wyprzedzeniem mniejszym niż 14 dni, może przysługiwać pasażerowi odszkodowanie.

W przypadku przybycia do miejsca docelowego z co najmniej 3 godzinnym opóźnieniem pasażer ma prawo do odszkodowania, chyba że lot został odwołany z powodu nadzwyczajnych okoliczności.

Prawo do opieki przysługuje pasażerom w przypadku opóźnienia lotu o:

 • 2 godz. – loty do 1500 km
 • 3 godz. – loty w UE dłuższe niż 1500 km i inne loty o długości pomiędzy 1500 a 3500 km
 • 4 godz. – wszystkie inne loty

W przypadku odmowy przyjęcia na pokład (overbooking) pasażer ma:

 • Prawo do opieki: posiłki i napoje w ilościach adekwatnych do czasu oczekiwania, dwie rozmowy telefoniczne, dwa maile
 • Prawo do wyboru pomiędzy zwrotem kosztów biletu a podróżą do miejsca docelowego według zmienionego połączenia
 • Zakwaterowanie w hotelu, gdy występuje konieczność oczekiwania przez jedną lub więcej nocy na lot zastępczy oraz transport między lotniskiem a hotelem
 • Odszkodowania od 250€  (trasa do 1500 km), 400€ (do 3500 km) 600€ (powyżej 3500 km)

Z kolei odszkodowanie za opóźniony lot przysługuje pasażerom, którzy dotarli do miejsca docelowego minimum 3 godziny po planowanym czasie.

Ponadto, przewoźnik zwolniony jest z wypłaty odszkodowania w sytuacji, gdy odwołanie jest spowodowane zaistnieniem nadzwyczajnych okoliczności, których nie można było uniknąć, pomimo podjęcia wszelkich racjonalnych środków m.in.: nagła choroba personelu pokładowego, złe warunki atmosferyczne, klęski żywiołowe, strajki personelu lotniska, destabilizacja polityczna, zagrożenie bezpieczeństwa, ograniczenia w kontroli ruchu lotniczego np. zamknięcie pasa startowego, zderzenie samolotu z ptakiem, ukryte wady produkcyjne samolotu.

Foto: Twitter/Jonay Caraballo