METEORYT WYWOŁAŁ ALARM NA KANARACH (VIDEO) – AKTUALIZACJA

Aktualności

Ważący kilka ton i długi na 1 metr meteoryt określany jako „bolid” wywołał alarm na wyspie Gran Canaria w ostatni dzień listopada 2022 roku. Kolejne dwie ogniste kule pojawiły się na początku grudnia 2022 roku nad Wyspami Kanaryjskimi.

Jak pisze gazeta Canarias 7 według oficjalnych źródeł ciało niebieskie (widziane też jako kula ognia) przeleciało nad wyspami La Palma, El Hierro, La Gomera i na południu Teneryfy, zanim przeszło przez północne wybrzeże Gran Canarii, gdzie z wielkim hukiem wpadło do oceanu między gminami Arucas i Guía, nie powodując zniszczeń na Kanarach.

Kanaryjski dziennik pisze, że ta „potężna fala akustyczna” została opisana przez niektórych jako hałas podobny do ogromnej eksplozji, od której „zatrzęsły się nawet okna i żaluzje”.

Gazeta podała też, że kamery i teleskopy Instituto de Astrofísica de Canarias (IAC) nie mogły śledzić meteorytu, ponieważ nastąpił on w biały dzień, kiedy mierniki nie działają. Astronom IAC i administrator Obserwatorium na Teide, Miquel Serra-Ricart zapewnił, że choć tego typu sytuacje zdarzają się na całym świecie, to można powiedzieć, że jest to zjawisko rzadkie, które może mieć częstotliwość występowania raz na pięć lub dziesięć lat.

Chociaż nie ma dalszych danych, astronom uważa, że ​​ze względu na hałas i światło mógł to być obiekt o średnicy większej niż 15 cm. Mogła to być średnica piłki do koszykówki, chociaż jej wymiary są trudne do określenia. Hałas generowany przez tego typu zjawisko wynika z faktu, że meteor wywołuje falę uderzeniową, która jest słyszalna podczas sprężania powietrza atmosferycznego.

Po południu sytuacja była stale monitorowana przez rząd, a bezpośrednia komunikacja z szefem rządu Wysp Kanaryjskich Ángelem Víctorem Torresem i doradcą Julio Pérezem nie była konieczna do uruchomienia żadnego z planów awaryjnych, ponieważ bolid spadł do oceanu.

AKTUALIZACJA 4.12.2022

1 grudnia 2022 roku kolejną ognistą kulę badacze zaobserwowali nad Lanzarote, a 4 grudnia o godz. 4:03 w pobliżu północnej Teneryfy. Podobnie i w tych przypadkach nikomu się nic nie stało. Te zjawiska świetlne występują na dużych wysokościach, kiedy skała pochodzenia międzyplanetarnego wchodzi w atmosferę ziemską z prędkością od 11 do 73 kilometrów na sekundę. 

Foto: Facebook/AccuWeather – zdjęcie ilustracyjne