BURZE, WIATR I DESZCZ (AKTUALIZACJA)-VIDEO

Pogoda

Kolejne alerty pogodowe na Wyspach Kanaryjskich. Odwołano niektóre zaplanowane imprezy. Silny wiatr utrudniał lądowanie niektórym samolotom, a część lotów odwołano. Władze ostrzegają też przed lawinami błotnymi.

Na początku grudnia 2022 roku deszcze pojawiły się na dużej części Wysp Kanaryjskich, zwłaszcza w zachodniej prowincji i na Gran Canarii. Najwyższe opady odnotowano na najbardziej wysuniętych na zachód wyspach: Na El Hierro w Valverde opady wyniosły 33,4 litra na metr kwadratowy; na La Gomerze w Agulo, 31,8 oraz na Teneryfie w La Victoria de Acentejo – 23,8.

Na 4 grudnia 2022 r. Aemet przewiduje lokalnie silne opady deszczu, które dotkną głównie południowo-zachodnie zbocza zachodnich wysp w późnych godzinach dnia, zwłaszcza na obszarach wysoko położonych.

Państwowa Agencja Meteorologiczna uruchomiła na 4 grudnia 2022 roku różne ostrzeżenia na wyspach. Centrum Koordynacji Sytuacji Kryzysowych i Bezpieczeństwa 112 poinformowało, że ostrzeżenie obowiązuje od godziny 12:00 ze względu na ryzyko wystąpienia niekorzystnych zjawisk meteorologicznych:

  • Pomarańczowe ostrzeżenie (znaczne ryzyko) będzie aktywne ze względu na wiatr w szczytach i na wschód od wyspy La Palma oraz na północy Teneryfy. Spodziewane są maksymalne porywy do 90 km/h, szczególnie na szczytach.
  • Również żółte ostrzeżenie zostanie aktywowane z powodu deszczu i wiatru na obszarach La Palma, El Hierro, La Gomera i Teneryfa. Ponadto aktywne będzie żółte ostrzeżenie przed wiatrem na północy i szczytami Gran Canarii. Przewiduje się, że w tych miejscach suma opadów w ciągu jednej godziny wyniesie od 20 mm do 15 mm, a maksymalne porywy wiatru osiągną 70 km/h.

W pierwszej połowie dnia prognozowane są okresy zachmurzenia z prawdopodobieństwem słabych lub lokalnie umiarkowanych opadów deszczu, szczególnie nieco bardziej prawdopodobne na Lanzarote i Fuerteventurze.

Według prognoz na Lanzarote i sąsiedniej wyspie Graciosa burza ma nadejść z większą siłą 5 grudnia 2022 r. rano. ​​Możliwe są porywy wiatru do 70 kilometrów na godzinę.

AKTUALIZACJA 5.12.2022

Według prognoz Państwowej Agencji Meteorologicznej Aemet 5 grudnia 2022 roku nadal mają występować przelotne ulewne opady deszczu na całym archipelagu.

Pomimo tego będzie ciepło, a temperatury maksymalne mają wynieść do 25 stopni Celsjusza, za wyjątkiem wysypy El Hierro.

Nadal prognozowany jest silny wiatr w porywach do 70-90 km/h, a także wysokie fale do 2-3 metrów wysokości.

W godzinach popołudniowych wiatr i opady deszczu na Wyspach Kanaryjskich mają osłabnąć.

Tymczasem 5 grudnia 2022 roku kamery Lanzarotewebcam zarejestrowały moment, w którym samolot z powodu porywistego wiatru nie zdołał wylądować za pierwszym razem. Samolot ponownie wzbił się w powietrze z powodu bocznego wiatru na końcu pasa startowego – wyjaśnili kontrolerzy ruchu lotniczego na swoim koncie na Twitterze. 

Zobacz VIDEO:

https://www.lavozdelanzarote.com/actualidad/sociedad/viento-cruzado-obliga-avion-levantar-vuelo-justo-cuando-ya-aterrizaba-en-lanzarote_215845_102.html?fbclid=IwAR3r8n–zh0xjgti2cYqOjMEPQguHcNf4DOP03PLdVh5GTSVQf1k7Jh-ggA

Jest to procedura, którą stosują załogi, gdy uznają, że lądowanie nie będzie w 100% bezpieczne. Później samolot wylądował bez problemów”, dodali hashtag   #SafetyFirst , (bezpieczeństwo przede wszystkim).

Samolot należy do firmy irlandzkiej linii Ryanair i przyleciał z lotniska Bergamo w Mediolanie. Ostatecznie bezpiecznie wylądował po ponownej próbie na lotnisku na kanaryjskiej wyspie Lanzarote.

Dwie żaglówki w rejonie Playa Dorada na Playa Blanca na Lanzarote zerwały się z punktów kotwiczenia i uderzyły w pobliskie skały. Nikt nie został ranny, ponieważ w środku nikogo nie było.

AKTUALIZACJA 7.12.2022

 Według prognoz na wyspach El Hierro i La Palmie z powodu opadów deszczu spodziewane jest 7 grudnia 2022 roku nagromadzenie wody – 30 litrów na metr kwadratowy.

Centrum Koordynacji Kryzysowej i Bezpieczeństwa 112 ostrzega mieszkańców, że w związku z ostrzeżeniem ogłoszonym na kanaryjskiej wyspie La Palma, że deszcze mogą uaktywnić popiół nagromadzony na obszarach dotkniętych erupcją i spowodować przepływy błota przez naturalne zbocze terenu.

Szczególnie w przypadku La Palmy zaleca się ludności unikanie chodzenia przez wąwozy, doliny lub kanały, zarówno naturalne, jak i sztuczne, a jeśli kogoś zaskoczy odpływ lub spływ błotny to najlepiej schronić się na wzniesieniu.

Tymczasem La Gomera, Teneryfa i szczyty oraz południowe, wschodnie i zachodnie obszary Gran Canarii objęto żółtym ostrzeżeniem o nagromadzeniu wody do 15 litrów na metr kwadratowy. 

Pomimo opadów deszczu termometry w ciągu dnia pokażą od 23-25 stopni Celsjusza.

7 grudnia 2022 r. z powodu złych warunków pogodowych odwołano część samolotów przylatujących lub odlatujących z wyspy La Palma.

Foto: Czytelnik