KONIEC MASECZEK W TRANSPORCIE PUBLICZNYM

Aktualności Covid-19

Minister zdrowia Hiszpanii Karolina Darias poinformowała, że 7 lutego Rada Ministrów zatwierdziła wycofanie obowiązku noszenia maseczek w transporcie publicznym w Hiszpanii i na Wyspach Kanaryjskich.

Oznacza to, że przepisy weszły w życie następnego dnia, czyli 8 lutego 2023 roku, po opublikowaniu w Biuletynie Urzędowym (BOE). Oznacza to, że mieszkańcy i turyści nie potrzebują już maseczki zakrywającej nos i usta (co w tym kraju było rygorystycznie przestrzegane) do przejazdu autokarem, taksówką, promem i nie będą musieli ich nosić także w samolocie.

W Hiszpanii przez ten obowiązek czasem dochodziło do absurdalnych sytuacji.

– Kierowca autobusu nie chciał mnie wpuścić do autobusu, którym mieliśmy dojechać do hotelu i żądał maseczki. Musiałem szybko pobiec do sklepu na lotnisku, aby ją kupić. Inaczej nie mógłbym pojechać – mówi portalowi NaKanarach.pl polski turysta, który przyleciał z Katowic na Gran Canarię

Prezes Stowarzyszenia Linii Lotniczych (ALA), Javier Gándara już pod koniec 2022 roku ponownie zażądał zniesienia obowiązkowego używania masek w samolotach, które utrzymuje tylko rząd hiszpański w Unii Europejskiej.  Dla porównania w Niemczech na początku lutego 2023 roku zniesiono obowiązek stosowania maseczek, ale tam wymóg ten dotyczył tylko transportu dalekobieżnego. W Hiszpani każdego rodzaju komunikacji.

– Nie ma sensu ich utrzymywać, gdy nie ma uzasadniającego tego ryzyka, a reszta krajów w Europie już zniosła ich obowiązek. Nie rozumiemy, że jesteśmy jedynym krajem, który tego wymaga w całej Europie. To nonsens – dodał w rozmowie z hiszpańską gazetą El Pais.

Gándara zwrócił uwagę na fakt, że środek ten dyskryminował hiszpańskie firmy, ponieważ muszą one domagać się obowiązkowego noszenia masek przez załogę i pasażerów tylko podczas lotu nad terytorium Hiszpanii. 

W wypowiedziach dla mediów minister zdrowia wyjaśniła, że ​​​​ta decyzja o stosowaniu maseczek w transporcie została podjęta, ponieważ Hiszpania ma „bardzo stabilną sytuację epidemiologiczną we wszystkich wskaźnikach Covid”, co oznacza, że ​​​​eksperci, którzy tworzą raport alarmowy, zdecydowali, że jest to właściwy czas, aby ostatecznie zaprzestać ich używania w transporcie publicznym. Maseczki nie są już także obowiązkowe u optyków, w pracowniach audiometrii i centrach ortopedii.

Jednak jego stosowanie będzie nadal obowiązkowe, również na zalecenie ekspertów, w placówkach medycznych i szpitalach, w aptekach i u dentysty, a także dla gości i pracowników domów opieki.

Foto: Czytelnik