ŚNIEG, GRAD I TORNADO NA ARCHIPELAGU

Aktualności

W pierwszych dniach lutego 2023 r. na Wyspach Kanaryjskich pojawiają się burze, deszcz, grad i śnieg, który spadł nawet w miejscach, gdzie jest to rzadkością.

Pierwsze płatki śniegu pojawiły się na szczycie Gran Canarii, co zdarza się na tej wyspie średnio raz na kilka lat. Dlatego niektórzy mieszkańcy potraktowali to jako dodatkową atrakcję i ruszyli na szczyt, aby zobaczyć biały puch. Około godziny 5:30 słupek rtęci spadł do 0 stopni Celsjusza, a w najwyższej części San Mateo i Tejeda Państwowa Agencja Meteorologiczna (Aemet) zarejestrowała 1,6 stopnia na plusie.

Generalna Dyrekcja ds. Bezpieczeństwa i Sytuacji Nadzwyczajnych rządu Wysp Kanaryjskich, w oparciu o prognozy i zalecenia Państwowej Agencji Meteorologicznej (AEMET) ogłosiła przedalarmowe ostrzeżenia pogodowe dla kilku wysp z powodu deszczu, burz i śniegu.

Zimowe obrazy pojawiły się też w miejscach, w których rzadko pada śnieg. Na przykład na Lanzarote w Geria i Timanfaya, gdzie spadł rzadko spotykany tu śnieg, a ulewne deszcze spowodowały silny przepływ wody przez niektóre wąwozy na wyspie. Na nagraniu wideo widać też, jak rwący potok zabrał samochód na tej wyspie.

ZOBACZ VIDEO:

Z kolei także na Lanzarote silny wiatr spowodował tornado o wysokości kilku metrów.

ZOBACZ VIDEO:

Trudne warunki panują też na zachodnich wyspach archipelagu. Na szczytach Teneryfy i La Palmy na wysokościach powyżej 2000 m n.p.m. na szczytach Teneryfy i La Palmy obowiązuje alert przed śniegiem, który obowiązuje od 5 lutego 2023 r., który w tej chwili nie ma daty ani godziny zakończenia. Zamknięto niektóre drogi dojazdowe na górskie szczyty. Zawieszono także działanie kolejki linowej na Teide.

Na Oceanie Atlanyckim spodziewane są wiatry z północy lub północnego wschodu o sile 3 lub 4, chwilowo 5 na morzu na północnym-zachodzie archipelagu, a fala może osiągać od 1 do 2 metrów wysokości. Według prognoz spodziewane są również przelotne opady deszczu.

Foto: Facebook/Grand Holidays Club PL