NA KANARACH O WIZYCIE BIDENA W POLSCE

Aktualności O Polsce

Media na całym świecie piszą o wizycie prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce i na Ukrainie. O sprawie informują też telewizje i gazety na Wyspach Kanaryjskich.

Gazeta Canarias7 informuje, że prezydent USA ostrzegł swojego rosyjskiego odpowiednika, że ​​„nasze poparcie dla Ukrainy nie osłabnie” i ostrzega, że ​​„NATO jest silniejsze niż kiedykolwiek”. Joe Biden stwierdził, że Zachód „nie rozpoczął tej wojny”, a zamiast tego to Rosja jest przyczyną obecnej konfrontacji wojennej na Ukrainie. 

Kanaryjskie media informują też, że 21 lutego, podczas wizyty w Polsce Joe Biden odpierał powtarzającą się krytykę winy Zachodu na początku wojny, którą Putin prowadził przed rosyjskimi prawodawcami. Prezydent USA podkreślił również, że „NATO jest silniejsze niż kiedykolwiek”, oświadczenie, które mogło być przygotowane z wyprzedzeniem lub w pośpiechu jako odpowiedź na przechwałki Putina o niezwyciężoności Rosji i jej determinacji, by posunąć się tak daleko, jak to możliwe.

Biden wspominał, że prawie rok temu odwiedził Polskę i wtedy „świat przygotowywał się na upadek Kijowa. „Właśnie wróciłem z wizyty w Kijowie i mogę powiedzieć, że jest mocna” – powtórzył, po czym stwierdził, że część tego osiągnięcia wynika z tego, że „świat nie odwrócił się. Testowano nie tylko Ukrainę. Cały świat stanął przed próbą. Europa była testowana. Ameryka była testowana. NATO jest testowane. Wszystkie demokracje są wystawiane na próbę” – podkreślił.

„Prezydent Putin stoi dziś w obliczu czegoś, czego rok temu nie uważał za możliwe. Demokracje, świat stały się silniejsze, a nie słabsze, ale światowi autokraci stali się słabsi, a nie silniejsi” – wykrzyknął, gdy duża grupa polskich obywateli machała flagami swojego kraju i wiwatowała na słowa prezydenta. „Nasze poparcie dla Ukrainy nie zachwieje się” – obiecał Biden, zanim przepowiedział, że „tchórzliwa żądza ziemi i władzy Putina zawiedzie” i że jego kraj zostanie osądzony, ponieważ „popełnili deprawacje, zbrodnie przeciwko ludzkości bez wstydu i skrupułów” – pisze gazeta Canarias7.

Z kolei Telewizja Canaria przypomina, że Biden w odpowiedzi na wystąpienie Putina mówi, że „Zachód nie ma zamiaru atakować Rosji”.

Fot. Canarias7