POŻAR W PARKU NARODOWYM TEIDE

Aktualności Interwencje

Kolejny pożar w Parku Narodowym Teide został szybko i skutecznie ugaszony, co potwierdził prezydent Teneryfy, Pedro Martín.

Władze wyjaśniają, że silny wiatr pomógł rozprzestrzenić ogień, gdy już się zaczął, osłabł wraz z upływem wieczoru, co pomogło służbom ratunkowym go kontrolować.

Ponadto lokalizacja pożaru ułatwiła im szybki dostęp służbom ratunkowym, ponieważ znajdowała się blisko drogi i na szczęście miejsce, w którym wybuchł pożar, w Boca Tauce, znajduje się w znacznej odległości od lasów sosnowych.

Zadysponowani do akcji ratunkowej strażacy i żołnierze byli wspierani przez dwa helikoptery w celu ugaszenia pożaru, a także Guardia Civil, Proteccion Civil i inne służby ratownicze, które nadal monitorują obszar, gdyż ziemia jest jeszcze gorąca na wypadek ponownego zapłonu.

Pożary lasów na Wyspach Kanaryjskich są poważnym problemem. Największe pożary dotychczas wybuchały na Gran Canarii i na Teneryfie.

Komitet doradczy Plan Infoca przyspieszył datę sezonu pożarów lasów wysokiego ryzyka o dwa tygodnie w południowej Hiszpanii.

Obecne warunki pogodowe są zbliżone do tych wymaganych do aktywacji tego samego na Wyspach Kanaryjskich, gdy spełnione są następujące warunki:

– Temperatury powyżej 30°C.

– Wiatr przekraczający 30 km/h.

– Wilgotność poniżej 30°C.

Fot. Archiwum