BURZA I SILNY WIATR NA KANARACH

Pogoda

Rząd Wysp Kanaryjskich wydał ostrzeżenie przed deszczem na zachodnich wyspach i Gran Canarii Teneryfa i La Palma również mają ostrzeżenie przed porywistym wiatrem.

Rząd poinformował, że opady mogą być lokalnie silne lub bardzo silne. Na zachodnich wyspach istnieje prawdopodobieństwo osiągnięcia i przekroczenia 30 mm w ciągu godziny i 60 litrów na metr kwadratowy w ciągu 12 godzin.

Na La Palmie, La Gomerze i El Hierro dotknie głównie południowe i zachodnie zbocza. Na Teneryfie największe prawdopodobieństwo będzie na północnym i zachodnim stoku. Na Gran Canarii prawdopodobieństwo uderzenia spada do 15 mm/1h i wpłynie głównie na południowe i zachodnie zbocza z mniejszym prawdopodobieństwem uderzenia niż na zachodnich wyspach.

Sztorm Oscar , niezwykła ze względu na datę wystąpienia „rzeka atmosferyczna”, która uruchomiła alarm pogodowy na Wyspach Kanaryjskich, była odczuwalna na wyspach już od wczesnego wtorkowego poranka. 

Wiatr był odczuwalny na zachodnich wyspach, zwłaszcza na La Palmie i Teneryfie. 6 czerwca rano w całej Hiszpanii porywy wiatru o największej intensywności zarejestrowano na Wyspach Kanaryjskich, z najwyższą prędkością 95 kilometrów na godzinę w Izaña (Teneryfa). Następnie 79 km/h w Roque de los Muchachos na szczycie La Palmy i 76 km/h w Puntagorda, również na La Palmie.

Deszcz pojawił się na zachodnich wyspach. Aemet zarejestrował w kilku stacjach La Palma około 60 litrów wody na metr kwadratowy. Na Teneryfie są już wartości 7-10 litrów na metr kwadratowy. Na Gran Canarii stacja San Bartolomé de Tirajana zapowiada już pierwsze opady i spodziewane jest, że po tej stronie wyspy będzie ich więcej przez całe popołudnie.

Burze i opady mają występować na archipelagu do 7 czerwca 2023 roku.

Foto: Archiwum NaKanarach.pl