UPALNE, ALE BARDZIEJ DESZCZOWE LATO

Pogoda

HISZPANIA/WYSPY KANARYJSKIE: Największe hiszpańskie i kanaryjskie media informują o aktualnej sytuacji powodziowej w Polsce, Czechach i Austrii. Choć na rajskich Wyspach Kanaryjskich lato trwa w najlepsze, a temperatury dochodzą obecnie do prawie 27 stopni, to zdaniem synoptyków o tej porze roku odnotowano znacznie cieplejsze, ale bardziej deszczowe i wietrzne dni.

Ogólnohiszpańska telewizja La Sexta poinformowała w porannym paśmie pogodowym o niebezpieznej sytuacji powodziowej w Polsce. Również największe kanaryjske gazety m.in. Canarias7 opisują sytuację m.in. w Polsce, określając w tytule jako „najgorsze deszcze od trzech dekad.”

https://www.canarias7.es/internacional/europa/peores-lluvias-tres-decadas-causan-siete-muertos-20240915204717-ntrc.html?ref=https%3A%2F%2Fpl.search.yahoo.com%2F

Tymczasem Państwowa Agencja Meteorologiczna (AEMET) podała średnią temperaturę dla sezonu letniego na tym archipleagu: 22,3 stopnie Celsjusza, mierzone w cieniu, co jest o +0,4°C więcej niż normalnie w porównaniu z danymi historycznymi. To lato plasuje się na 12 miejscu, jako najcieplejsze od momentu rozpoczęcia pomiarów w 1961 r. Jednak Polacy mieszkający cały rok na Kanarach zauważają, że tegoroczne lato nie było tak upalne, jak np. w 2023 roku, kiedy wówczas temperatury w sierpniu dochodziły do 46 stopni Celsjusza w cieniu. Zadrzało się nawet, że w niektóre letnie dni to w Polsce było cieplej niż na kanaryjskim archipelagu.

Najwyższe temperatury zanotowano tradycyjnie na południu Gran Canarii, szczególnie w dorzeczach Tirajana i Tejeda. Bardziej górzyste wyspy, takie jak La Palma, Teneryfa i El Hierro, również doświadczyły cieplejszych niż zwykle warunków, szczególnie w obszarach szczytowych i południowym regionie El Hierro.

Według raportu Państowej Agencji Meteorologicznej oprócz wyższych temperatur, lato 2024 r. na Kanarach było wyjątkowo mokre, co zdarza się bardzo rzadko, gdyż deszcz zdarzał się tu czasem raz na kilka miesięcy. Na archipelagu zanotowano opady na poziomie 7,5 mm, co stanowi 139% spodziewanej ilości opadów w tym sezonie. Dzięki temu rok 2024 był dziewiątym najbardziej mokrym latem od 1961 r.

Opady deszczu rozkładały się nierównomiernie przez cały sezon:

– Czerwiec: 3,9 mm deszczu (142% przewidywanej ilości)

– Lipiec: 2,2 mm (244% oczekiwanej ilości)

– Sierpień: 1,9 mm (90% oczekiwanej ilości)

Większość obszarów Wysp Kanaryjskich, które uznawane są za teren z klimatem suchym i umiarkowanym, została tego lata sklasyfikowana jako „wilgotna lub niezwykle wilgotna”, choć na Gran Canarii panowały bardziej normalne warunki, a niektóre części północno-wschodniej Teneryfy pozostały bardziej suche.

Jednak mieszkańcy Wysp Kanaryjskich są mniej zaniepokojeni, że powódź, podobna do tej, jak w połowie września 2024 roku w Polsce, może wystąpić tutaj i to z trzech powodów. Deszcze, zwłaszcza na terenie turystycznych kurortów padają czasem raz na kilka miesięcy.

Intensywne i zarazem ulewne deszcze powodujące gwałtowny wzrost poziomu wody w lokalnych rzekach i podtopienia pojawiły się na Wyspach Kanaryjskich m.in. w 2022 i 2023 roku.

https://www.eldiario.es/canariasahora/tiempo-canarias/tromba-gran-canaria-lluvias-fuertes-canarias-autopista-aeropuerto-tenerife_1_9506972.html

Do tego na wielu wyspach są wybudowane już dawno temu olbrzymie i szerokie kanały retencyjne prowadzące z gór (gdzie pada częściej) wprost do Oceanu Atlantyckiego. Kanały są przygotowane na wypadek ulewnych deszczy, które zdarzają się tu średnio raz w roku. Takich obiektów brakuje właśnie w wielu górskich miastach w Polsce. Jednak na południu Gran Canarii w ostatnich kilku dziesięcioleciach kanał był wypełniowy wodą niemal po brzeg tylko raz. A w ostatnich 5 latach woda płynęła tu tylko po dnie zaledwie kilka razy. Przez większość miesięcy kanał pozostaje suchy i jest miejscem do spacerów dla mieszkańców.

Kanał retencyjny na południu Gran Canarii / Foto: Archiwum NaKanarach.pl

Dodatkowo na wyspach archipelagu wybudowane są tamy, które mają zatrzymywać wodę spływającą z gór, a także gromadzić ją na potrzeby rolnictwa w przypadku suszy, która coraz częściej pojawia się na kilku wyspach archipelagu.

Foto: Archiwum NaKanarach.pl

Według przewidywań synoptyków na nadchodzące miesiące jesienne: wrzesień, październik i listopad 2024 roku, AEMET prognozuje ogólnie „cieplejszy i suchszy” sezon niż zwykle na Wyspach Kanaryjskich. Dla porównnia na początku października 2023 roku na Wyspach Kanaryjskich były ekstremalne, jak na tę porę roku, temperatury dochodzące do 35 stopni Celsjusza. To świetne informacje dla turystów, ale już znacznie gorsze dla trwającego m.in. na Teneryfie i Lanzarote stanu suszy. W niektórych rejonach Teneryfy zakazano nawet napełniania wodą przydomowych basenów, podlewania trawników, czy nawet mycia samochodów na terenie prywatnych posesji, aby w kranach jej nie zabrakło.

Warto dodać, że najcieplejsza woda w Oceanie Atlantyckim przy brzegach Wysp Kanaryjskich jest od sierpnia do października ok. 23-24 stopni Celsjusza, w lipcu – 22, w czerwcu oraz w listopadzie i grudniu ok. 21, a od stycznia do maja 19-20 stopni.  Dla porównania średnia temperatura wody w polskim Bałtyku wynosi latem zaledwie 18 stopni.

Foto: Archiwum NaKanarach.pl