POŻEGNANIE Z COVIDEM W HISZPANII

Aktualności Covid-19

Po 3 latach, 3 miesiącach i 25 dniach kryzys zdrowotny wywołany przez Covid-19 oficjalnie zakończył się w całej Hiszpanii, w tym na Wyspach Kanaryjskich. Oznacza to także całkowite zniesienie obowiązku noszenia maseczek zasłaniających usta i nos.

Wszystko zaczęło się 11 marca 2020 r., kiedy to Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła sytuację nadzwyczajną spowodowaną przez Covid-19 jako globalną pandemię. Na Teneryfie w 2020 roku utknęło kilkudziesięciu turystów, którzy musieli zostać w hotelu na obowiązkowej kwarantannie.

Zaktualizowany 5 lipca 2023 roku dekret królewski Hiszpanii z mocą ustawy kończy tę sytuację, gdy został opublikowany w BOE (Boletin Oficial de Estado).

To ostatecznie zniosło ze skutkiem natychmiastowym wszelkie ograniczenia, które zostały uruchomione podczas pandemii, w tym obowiązkowe stosowanie maseczek w ośrodkach medycznych, szpitalach i aptekach.

Przypomnijmy: Hiszpania, w tym Wyspy Kanaryjskie, została zamknięta o północy w niedzielę 15 marca 2020 r. po ogłoszeniu „stanu alarmowego”, który trwał prawie trzy miesiące. W tym czasie mieszkańcy nie mogli wychodzić z domów, za wyjątkiem zakupów. Co więcej, małżeństwo nie mogło pójść na zakupy razem. Nie można było kąpać się w oceanie czy na plaży, ani wychodzić poza dom. Na ulicach było pełno policji, która upominała i karała mandatami.

Ta sytuacja jednak okazała się absurdalna, bo Trybunał Konstytucyjny Hiszpanii uznał, że było to działanie niezgodne z prawem i urzędnicy muszą oddać pieniądze za blisko milion niesłusznie wystawionych mandatów. Co więcej, powołano sztab urzędników, którzy musięli zająć się tym problemem, a zwrot odbywa się automatycznie, bez konieczności występowania o anulowanie mandatu.

W zaktualizowanym dekrecie królewskim z lipca 20223 roku czytamy: „Był to światowy kryzys zdrowotny o niezwykłej skali i dotkliwości, zarówno ze względu na wysokie ryzyko zarażenia, dużą liczbę dotkniętych nim osób i presję na służby zdrowia, jak i niezwykle wysokie społeczne i ekonomiczne koszty wynikające z przyjętych nadzwyczajnych środków powstrzymywania i dystansowania”.

Minister zdrowia Hiszpanii, José Miñones, podkreślił, jak ważne były szczepionki dla zatwierdzenia nowego dekretu i skrytykował fakt, że w instytucjach nadal są „antyszczepionkowcy”. W Hiszpanii zaszczepiło się ponad 90 procent społeczeństwa.

Zapowiedział również, że we wrześniu i październiku 2023 roku w Hiszpanii, w tym na Wyspach Kanaryjskich, rozpocznie się nowa kampania szczepień przeciwko COVID-19 dla osób powyżej 60 roku życia i pracowników służby zdrowia, która obejmie hiszpańską szczepionkę Hipra.

Foto: gobiernodecanarias.org