ZAKOŃCZENIE KARNAWAŁU NA KANARACH

Aktualności Karnawał

Hiszpanie uwielbiają taniec, śpiew i zabawę, dlatego nic dziwnego, że w tym katolickim kraju karnawał trwa dłużej niż w Polsce, a towarzyszą temu liczne występy oraz kawalkady, który przyciągają kilkaset tysięcy osób. To już ostatnia szansa, aby zobaczyć niesamowite i pełne wrażeń imprezy na Gran Canarii i Fuerteventurze.

Finał karnawału zbliża się w popularnym turystycznym kurorcie Maspalomas na południu Gran Canarii, który trwa od 7 marca 2024. W tym czasie odbyły się wybory królowej karnawału, występy kabaretowe, pokazy drag queen oraz karnawał dziecięcy, bo to impreza dla całych rodzin.

Na 16 marca 2024 zaplanowano widowiskową, kilkugodzinną paradę z przejazdem ponad 50 platform z muzyką i tancerzami. Wyruszy ona o godz. 17 z miejscowości Playa del Ingles z Parque Tropical, następnie przejdzie ulicami: Avenida de Italia, Avenida de Gran Canaria, Avenida 8 de Marzo, a zakończenie zaplanowano na Avenida Touroperador Tui, w rejonie obszaru turystycznego Campo International.

Z kolei dzień później w Playa del Ingles odbędzie się groteskowy pogrzeb sardynki. O godz. 19 odbędą się pokazy tancerzy samby, uczestniczących w tegorocznym karnawale, o godz. 20:30 na plaży przy centrum Handlowym Anexo II zostanie spalona kukła sardynki, a od 21 zaplanowano występy zespołów muzycznych.

Imprezy karnawałowe odbywają się też na sąsiedniej Fuerteventurze w miejcowości Corralejo w terminie 7-17 marca 2024 roku oraz 23 marca 2024 r. w Tetir.

Największy karnawał w Europie i drugi na świecie po Brazylii odbył się na kanaryjskiej Teneryfie. Wielka Parada, w której przez stolicę wyspy Santa Cruz przejechało kilkadziesiąt platform z muzyką i tancerzami na ulicach odbyła się 17 lutego 2024 r. Trasa liczyła około 7 kilometrów, a pochówek sardynki odbył się dzień później. W karnawałowych imprezach w stolicy Teneryfy uczestniczyło 400 tys. osób.

Także 17 lutego 2024 roku od godz. 16 wyruszyła widowiskowa parada na sąsiedniej Gran Canarii, w stolicy wyspy Las Palmas de Gran Canaria, a dzień później odbył się groteskowy pogrzeb sardynki.

12 lutego 2024 r. na kanaryjskiej La Palmie w samo południe zorganizowano tradycyjny Dzień Los Indianos obchodzony w każdy pierwszy poniedziałek karnawału w mieście Santa Cruz de La Palma. Wówczas ludzie ubierają się na biało i biorą udział w bitwie na talk, obrzucając się nim wzajemnie.

Na jednej z najmniejszych wysp na archipelagu termin karnawału odbył się między 10 a 14 lutego 2024 roku. Festiwal Los Carneros to główne święto odbywające się na wyspie El Hierro w okresie karnawału. Młodzi ludzie z miasta Frontera ubierają się w bardzo suche i cuchnące skóry owcze, przygotowane nawet kilka lat wcześniej, które ten wyjątkowy dżentelmen trzyma w swojej piwnicy i które co roku odkurza Don Carnal, aby przestraszyć przechodniów i wysmarować ich czarnym barwnikiem. Jest to również część pokazu Los Carneros, postaci popularnie zwanej „El Loco”, która jest pasterzem, który pod maską pomaga baranom siać panikę.

Zgodnie z obowiązującym zwyczajem na wszystkich Wyspach Kanaryjskich nie można zapomnieć o tym, że kobiety przebierają się w tym dniu za mężczyzn, a mężczyni za kobiety.

Międzynarodowy Karnawał w Maspalomas według organizatorów wydarzenia zgromadził prawie 400 tysięcy ludzi.

Międzynarodowy Karnawał w Maspalomas obchodzi w tym roku swoje 50. urodziny. Tegoroczne uroczystości odbyły się pod hasłem „Wspomnienia telewizyjne”.

Foto: NaKanarach.pl