ULEWNY DESZCZ I PODTOPIENIA NA KANARACH

Aktualności

Na Wyspach Kanaryjskich w miniony weekend spadło tyle od dawna wyczekiwanego przez mieszkańców deszczu, co przez cały sezon zimowy 2023/2024. Były też burze, a nawet niespotykany w wielu rejonach Wysp Kanaryjskich grad. Synoptycy zanotowali prawie 1800 wyładowań atmosferycznych na archipelagu w ciągu doby.

Na ten rajski archipelag dotarło zjawisko pogodowe znane jako „izolowana depresja na wysokim poziomie”, nazywane jako DANA. Oprócz ulewnego deszczu, pojawiły się opady gradu np. w Candelarii na wschodzie Teneryfy, co wywołało spore zaskoczenie wśród mieszkańców). Tymczasem na najwyższym szczycie w Hiszpanii – Teide (3715 m n.p.m.) na Teneryfie spadło sporo śniegu, co jest dużą atrakcją dla mieszkańców.

Według informacji od służb ratowniczych w wyniku niekorzystnych i rzadko spotykanych na archipelagu zjawisk atmosferycznych nikt nie został ranny.

Jednak taka duża ilość opadów deszczu była bardzo potrzebna i cieszy rolników i ogrodników. Na niektórych obszarach w ciągu jednego dnia spadło więcej deszczu niż przez cały sezon zimowy na tym rajskim archipelagu. W lutym 2024 roku wprowadzono ograniczenia w używaniu wody na La Gomerze, a w marcu stan ekstremalnej suszy na Teneryfie oraz stan alarmu przedpożarowego z powodu wysokich temperatur niespotykanych od kilkudziesięciu lat w zimie, przekraczających 30 stoni Celsjusza.

Od mometu rozpoczęcia opadów, czyli 22 marca 2024 roku służby ratunkowe odnotowały na Wyspach Kanaryjskich 124 interwencje. Większość z nich była związana z osunięciami ziemi i spadającymi skałami z gór na drogi, szczególnie na trasach w północnych regionach Gran Canarii, w rejonie masywu Anaga na Teneryfie, a także w różnych częściach La Palmy, La Gomery i El Hierro.

Z powodu oblodzenia i gromadzenie się śniegu władze ograniczyły do odwołania wstęp do Parku Narodowego Teide (Teneryfa) i Roque de Los Muchachos na La Palmie.

Niektóre drogi na Teneryfie i Gran Canarii zostały ponownie otwarte po ich sprzątaniu, ale władze zalecają ostrożność i odradzają wycieczki w obszary położone na dużych wysokościach.

Strażacy informują, że w kilku gminach położonych głównie w północnych regionach Gran Canarii, Fuerteventury, Lanzarote i Teneryfy, strażacy interweniowali z powodu przepełnienia kanałów ściekowych i problemach z odprowadzaniem wody. Ponadto w niektórych obszarach archipelagu wystąpiły nawet całodniowe przerwy w dostawie prądu.

Generalna Dyrekcja ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Wysp Kanaryjskich przedłużyła alerty o ulewnym deszczu na Teneryfie w oparciu o prognozy Państwowej Agencji Meteorologicznej (AEMET), a także na Gran Canarii, Fuerteventurze, Lanzarote i Teneryfie. Z kolei na pozostałych wyspach archipelaggu obowiązuje status przedostrzeżeniowy. 

Według najnowszej prognozy Państwowej Agencji Meteorologicznej (AEMET) 25 marca 2024 roku niebo będzie częściowo zachmurzone, z przewagą zachmurzenia na północnych stokach, gdzie prawdopodobne są intenbsywne opady deszczu, szczególnie na Gran Canarii, Lanzarote i Fuerteventurze.

Foto: Protección Civil de Ingenio / Obrona Cywilna w Ingenio