NIEDZIELA PALMOWA I WIELKI TYDZIEŃ NA KANARACH

Aktualności Obyczaje

W marcu 2024 roku na Wyspach Kanaryjskich obchody Wielkanocy zaczynają się od Niedzieli Palmowej i spektakularnych procesji.

Wówczas członkowie bractw ubrani w historyczne stroje niosą wielkie platformy z figurami Matki Boskiej, Jezusa albo świętych. Bractwa pokutne niosą duże „paso”, czyli scenę przedstawiającą Chrystusa na oślicy, (po hiszpańsku „borrica”), stąd nazwa jednej z najpopularniejszych procesji – „Borriquita”. Temu wydarzeniu towarzyszą pokutnicy, nazywani capirotes. Tradycja wywodzi się z XVI wieku i są przede wszystkim związane z żałobą oraz pokutą. Na ulicach można spotkać kobiety ubrane na czarno oraz kołatki, duże bębny, które nazywane są bębnami męczeństwa.

Najwięcej wiernych gromadzą wydarzenia Wielkiego Tygodnia na Teneryfie (w La Orotavie) i Gran Canarii między innymi w Las Palmas, Firgas, Santa Maria de Guia, Teror, Vecindario i  Agaete. Mieszkanki Las Palmas przychodzą na procesję odbywającą się w historycznej dzielnicy La Vegueta okryte tradycyjnymi narzutami. W procesjach uczestniczą ubrani na czarno przedstawiciele władz miasta i wyspy oraz kompania honorowa wojska. Ulicami  niesione lub wiezione są ogromne ołtarze z zabytkowymi świętymi figurami. Do dekoracji przystanków drogi krzyżowej zostanie dostarczone 800 róż z Ekwadoru, które przyozdobią tron Maryjny i 3200 goździków z Kolumbii, które zostaną użyte do dekoracji tronu Chrystusa. 

Według tradycji w Wielki Piątek w Adeje na Teneryfie mieszkańcy tej miejscowości przebierają się w stroje z epoki Jezusa i wychodzą na ulice, gdzie odgrywane są sceny z Męki Pańskiej. Drogi Krzyżowe odbywają się także w miejscowościach Los Realejos, La Victoria de Acentejo, Guimar, Garachico, La Orotava, Santa Cruz de Tenerife, Granadilla de Abona, La Guancha, Los Silos.

Kolejna z procesji zacznie się rano w Niedzielę Wielkanocną, która wyruszy z parafii Santo Domingo.

W wielu hiszpańskich miejscowościach odbywają się procesje z palmami, zrobionymi z liści drzew palmowych. Nie są jednak zielone, lecz białe, gdyż jest to specjalna odmiana hodowana w południu Hiszpanii w prowincji Alicante.  Jest tam największe skupisko palm w Europie – ponad pół miliona tych roślin.

Inną tradycją hiszpańskich procesji jest to, że dzieci dostają od rodziców czy dziadków małe palmy przyozdobione słodyczami: żelkami, cukierkami, czekoladowymi jajkami, które są zazwyczaj zjadane jeszcze podczas procesji.

Podczas Wielkiego Tygodnia serwowane są też ciasta drożdżowe z jajkiem na twardo w środku. Ten zwyczaj wywodzi się z XV wieku, gdy rodzice dawali dzieciom słodkie chlebki w zabawnych formach. Obecnie jajka na twardo zazwyczaj zastępuje się słodkimi jajkami z niespodzianką w środku.

Foto: españaenfiestas.es