PARAWANY NA WYSPACH KANARYJSKICH

Atrakcje i egzotyka Turystyka

Jedną z niechlubnych wizytówek polskich plaż są parawany. W minionych latach zdjęcie jednego z nich stało się hitem internetu. Portal nakanarach.pl sprawdził, czy parawany można spotkać także na plażach Wysp Kanaryjskich.

Wakacje w Mielnie przeszły już do historii. A to za sprawą pomysłowości turystów, którzy ustawili długi parawan nad Bałtykiem.

Parawan-gigant w Mielnie Fot. Twitter-PikuśPOL/WebCamera.pl

Kolejne bulwersujące zdjęcia z plaży umieścił użytkownik Twittera o nazwie Marcin_K5. Widać na nich, że spora część plaży została zajęta przez ustawione parawany, ale w środku nie było nikogo.

Od kilku lat z parawanami walczy gmina Darłowo. Zamiast zakazów trwa edukacja poprzez nowego superbohatera – „Kapitana Parawana”. Turyści dostają komiks i serię gadżetów, które mają uczyć poprawnego zachowania na plaży.

Zgodnie z polskimi przepisami pozostawiony parawan, który ma „rezerwować” miejsce, nie zakazuje jednak innym plażowiczom zwinięcia go i położenia na piasku, gdyż każdy ma prawo korzystać z plaży.

Ekspert dr Mikołaj Małecki z Instytutu Prawa Karnego, który był gościem Polsat News wskazuje, że w Polsce za „parawaning” może grozić grzywna lub kara majątkowa. Policja może uznać rezerwowanie dużych połaci plaży za „zakłócenie porządku publicznego” i ukarać plażowicza mandatem do 500 zł.

A na Wyspach Kanaryjskich parawany to zjawisko praktycznie marginalne, choć zdarza się, że czasem wieje tu silny wiatr i dodatkowo sypie piaskiem, co jest mało przyjemne dla plażowiczów. Może się zdarzyć, że na plaży spotka się kogoś z parawanem raz na kilka tygodni.

Co więcej, w sklepach na Wyspach Kanaryjskich można kupić parawany plażowe (z hiszp.: paraviento), ale są kupowane rzadko przez klientów. I zazwyczaj są to pojedyncze sztuki, co widać na zdjęciach, które redakcja NaKanarach.pl wykonała w ostatnim czasie na południu Gran Canarii.

Na Kanarach bardziej popularne wśród turystów są namioty lub parasole, które bardziej mają chronić przed nadmiernym słońcem, które o każdej porze roku bywa bardzo zdradliwe i trzeba uważać z opalaniem. Zalecane są kremy z wysokim filtrem 50, bo słońce potrafi szybko opalać nasze ciało, a wówczas nie jest trudno o poparzenia skóry.

Plaża Faro de Maspalomas Fot. NaKanarach.pl