GWIEZDNE WOJNY, SZYBCY I WŚCIEKLI, PLANETA MAŁP, GNIEW TYTANÓW…

Media i muzyka Więcej informacji

Wyspy Kanaryjskie od dawna inspirują reżyserów. To właśnie tu spotykane są nieziemskie i zróżnicowane krajobrazy, które z powodzeniem wykorzystywane są jako sceneria do nakręcania kinowych hitów z różnych gatunków filmowych.

 • „Han Solo. Gwiezdne wojny: historie” – w 2018 r. powstawał jeden z najpopularniejszych filmów światowego kina, które reżyserował Ron Howard.

Ta część „Gwiezdnych Wojen” była nagrywana w tzw. „zona de jable”, na piaszczystym odcinku Fuerteventury.

Foto: Notocias Fuerteventura (https://www.facebook.com/noticiasfuerteventura/posts/2022094231446353), www.pinterest.com
 https://www.filmweb.pl/film/Han+Solo%3A+Gwiezdne+wojny+-+historie-2018-714149/photos/763467 (Lucasfilm)
 • “Szybcy i wściekli 6” (2013) – wyspa Teneryfa służyła jako drugi plan dla producentów „Szybkich i wściekłych 6”, gdzie zamieszkiwali luksusowi złodzieje grani przez Vin Diesel’a i nieżyjącego już Paul’a Walker’a. Jedna z głównych scen była nagrywana na wiadukcie nad autostradą. Pojawiły się doniesienia, że podczas nagrywania sceny droga została nieco zniszczona.
Na planie filmu „Szybcy i wściekli 6” na autostradzie na Teneryfie
 • Starcie tytanów” (2010) i „Gniew tytanów” (2012) – większość scen nagrywano na Teneryfie. Księżycowy krajobraz Parku Narodowego Teide, kanionu Masca i wielkie klify Los Gigantes posłużyły jako sceneria miast bogów z greckiej mitologii. W filmie zagrała gwiazdorska obsada: Liam Neeson i Ralph Fiennes. 
Gniew tytanów Foto: Warner Bros
 • „The Eternals” – jesienią 2019 r. na Teneryfie trwała produkcja filmu Marvela, w którym wystąpiła gwiazdorska obsada m.in. Angelina Jolie, Salma Hayek oraz znani z kinowego hitu „Gry o Tron” Richard Madden i Kit Harrington. Buen Paso pojawiła się w charakterze starożytnej Mezopotamii, wybudowano tu m.in. Bramę Isztar.
 • „Sprzymierzeni” (2016) – na Kanarach powstawał film w reżyserii Roberta Zemeckisa, pokazujący historię miłosną pary szpiegów (w rolach głównych Brad Pitt i Marion Cotillard), którzy poznają się w Maroku. Film pokazywał realia II wojny światowej. Sceny „marokańskie”, które można zobaczyć na początku filmu, nagrywano na Gran Canarii i Fuerteventurze, które miały obrazować Casablancę. Pierwotnie planowano nagrywać film w tym mieście, ale miasto zostało ono znacznie zmodernizowane i dlatego producenci filmu nie odnaleźli w nim tego, czego szukali.
Foto: Paramount Pictures
 • „Planeta Małp” (1968, 2001) – popularny film z gatunku science-fiction powstawał na Lanzarote w Parku Narodowym Timanfaya, która z powodu wulkanicznego krajobrazu przypomina obce planety: Marsa lub Księżyca. przypominającym obcą planetę. To miejsce jest też często wykorzystywane do nagrywania reklam.
 • “Exodus: Bogowie i królowie” (2014) – reżyser Ridley Scott wybrał krajobrazy Fuerteventury do nakręcenia scen do swojej produkcji. Wyspy Kanaryjskie posłużyły jako tło dla półwyspu Synaj i Morza Czerwonego. W scenach zagrali Christian Bale i Sigourney Weaver.
 • “Jason Bourne” (2015) – sceny do tego filmu nagrywano na Teneryfie. Piąty film z serii dotyczący sagi o Bourne został nakręcony na Teneryfie, która obrazowała kilka różnych miast na świecie np. Bejrut, Reykjavík, Rzym czy Ateny Dzięki różnorodności krajobrazów wyspy udało się osiągnąć zamierzony efekt reżysera.
 • „Moby Dick” (1956) – już w latach 50 na Wyspach Kanaryjskich powstawały pierwsze amerykańskie produkcje. Większość scen nagrywano w Oceanie Atlantyckim pomiędzy Kanarami a Maderą. Film powstał w oparciu o powieść Melville’a.
 • „Przerwane objęcia” (2009) – znany i wybitny hiszpański reżyser Pedro Almodovar nagrywał swój film na wyspie Lanzarote. Wybrał to miejsce z powodu niepowtarzalnych krajobrazów, które odzwierciedlają emocje bohaterów. Główną rolę odgrywa Penelope Cruz, którą można zobaczyć na kanaryjskiej plaży.
 • „Milion lat przed naszą erą” (1966) – wulkaniczne krajobrazy dwóch wysp: Teneryfy i Lanzarote posłużyły do odzwierciedlenia prehistorii z udziałem Raquel Welch, a następnie przeszły do historii, ponieważ film zawiera jedną z najbardziej pamiętnych scen filmowych.
 • “REC 4”(2014) – hiszpański film fabularny z 2014 roku, napisany i wyreżyserowany przez Jaume’a Balaguero powstawał na Fuerteventurze.
 • ”En el Corazon” (2007) – film w reżyserii Antonio Cuadri powstawał m.in. na La Gomerze, w obsadzie ze znanymi aktorami, takimi jak Liam Neeson i Christian Bale i reżyserem Ronem Howard’em.

Foto: https://www.facebook.com/makingofexodusfuerteventura