FALA UPAŁÓW NA KANARACH

Pogoda

Ostrzeżenie zmienia się w kolejne ostrzeżenia. Najpierw na Wyspach Kanaryjskich mocno wiało, a od początku października Państwowa Agencja Meteorologiczna (Aemet) ostrzega przed upałami na archipelagu.

Synoptycy informują, że w ostatnich kilku dniach na Wyspach Kanaryjskich wystąpiło 10 najintensywniejszych porywów wiatru odnotowanych w całej Hiszpanii.

W miejscowości Arure na La Gomerze wiatr miał najsilniejsze porywy do 95 km/h o godz. 13:20, w La Aldea 91 km/h osiągnięto o godz. 3:40 rano, na Gran Canarii w Agüimes z 90 km/h o godz. 2:50 w nocy oraz w Pájara z 87 km/h o poranku o godz. 6.50.

Meteorolodzy nadal utrzymują żółte ostrzeżenie przed zjawiskami przybrzeżnymi, z falami o wysokości do czterech metrów, na wschodnim, południowym i zachodnim wybrzeżu Gran Canarii i Teneryfy oraz na całym wybrzeżu La Palmy, La Gomery i El Hierro.

Od 1 października 2021 roku synoptycy wydali ostrzeżenie o upale z żółtym alarmem o maksymalnych temperaturach przekraczających 36 stopni na południu, wschodzie i zachodzie Gran Canarii w godz. od 11-19. Będzie też możliwa kanaryjska mgła.

Dodatkowo rząd Wysp Kanaryjskich, za pośrednictwem Generalnej Dyrekcji ds. Bezpieczeństwa i Sytuacji Kryzysowych, ogłosił stan ostrzeżenia o zagrożeniu pożarami lasów w El Hierro, La Gomera, La Palma, Teneryfa i Gran Canaria od godziny 7 począwszy od dnia 1 października.

Foto: nakanarach.pl