ŚMIERĆ 4 TYS. IMIGRANTÓW NA OCEANIE

Aktualności

Przerażające statystki przepraw nielegalnych imigrantów z Afryki na Wyspy Kanaryjskie. Według statystyk 4404 osoby zmarły lub zniknęły na morzu próbując dotrzeć do hiszpańskiego wybrzeża w 2021 r., z czego 4016 na wyjątkowo niebezpiecznym ze względu na silne prądy morskie „Szlaku Kanaryjskim”. Według raportu organizacji pozarządowej Caminando Fronteras to wzrost o 102% w stosunku do roku 2020.

Według danych wśród zmarłych lub zaginionych jest 628 kobiet i 205 nieletnich, wśród których są osoby 21 narodowości.

​Najtragiczniejszym miesiącem był sierpień, z ponad 660 ofiarami na morzu, a także tygodnie na przełomie maja i czerwca, w których zanotowano śmierć lub zaginięcie 482 osób.

Według danych opublikowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych liczba nielegalnych imigrantów do Hiszpanii drogą morską w 2021 r. wyniosła 37 387 osób, w porównaniu z 38 014 w 2020 r. Statystycznie każdego dnia przybywa ponad 100 nielegalnych imigrantów.

Obecnie władze nie kwaterują ich w ekskluzywnych hotelach w turystycznych kurortach, co budziło protesty lokalnych władz, mieszkańców i zagranicznych turystów, którzy narzekali na uciążliwe sąsiedztwo. Teraz imigranci kierowani są do specjalnych ośrodków na archipelagu, a część trafia na półwysep do kontynentalnej Hiszpanii. Wielu z nich złożyło wnioski o azyl, jednak władze podkreślają, że często są to imigranci ekonomiczni i nie uciekają ze swoich krajów przed wojną lub prześladowaniami.

Foto: Salvamento Marítimo