NAJLEPSZA PIZZA NA ŚWIECIE

Kuchnia kanaryjska

9 lutego obchodzimy Światowy Dzień Pizzy. Okazuje się, że najsmaczniejsza jest serwowana na Gran Canarii, która w 2022 roku została uznana za najlepszą na całym globie.

Jest ona przygotowywana w lokalu o nazwie Pizza Flash, na niezbyt ruchliwej ulicy Menéndez y Pelayo w Vecindario, w gminie Santa Lucía de Tirajana na Gran Canarii. To właśnie tu 27-latek Marco Tavani  podbił świat jedną z nich. 

Jury prestiżowego konkursu International Pizza Expo 2022, uznało, że właśnie ta kanaryjska zasłużyła na miano najlepszej na świecie w kategorii: Non-Kategoria tradycyjna. Mistrzostwa odbyły się pod koniec marca 2022 roku w Las Vegas w stanie Nevada (USA). Kanaryjczyk dostał nagrodę w wysokości 7500 dolarów.

Foto: Facebook/Pizza Flash

Jury przyznało pizzy o lokalnej nazwie „Santa Lucía” najwyższą możliwą notę – 15,10 punktów.  Kanaryjczyk miał zaledwie 20 minut na zrobienie i upieczenie dwóch identycznych kawałków pizzy.

Jednak w czasie podróży do USA procedury celne zmusiły go do konkurowania z pizzą inną niż początkowo planował. W tym celu przewozili w walizkach różne lokalne produkty, ale zostały skonfiskowane na lotnisku. Jedynym kanaryjskim akcentem był słoik gofio, który przeszedł przez kontrolę graniczną. Dodał też m.in. mąkę razową, kaszę mannę i siemię lniane.

To nie jedyna nagroda dla tego lokalu. Za swoją pizzę „Gran Canaria” , w której skład wchodzi chorizo ​​z miejscowości Teror zdobyli pierwsze miejsce w 2018 roku w 13. Mistrzostwach Świata Pizzy, które odbyły się w Parmie, a z pizzą „Meeting” zajęli 4 miejsce w Krajowych Mistrzostwach w Pizzy w Madrycie w 2019 roku.

Foto: Facebook/Pizza Flash, NaKanarach.pl