PAELLA – DANIE NA CZWARTEK?

Kuchnia kanaryjska

Paella to jedno z głównych i najbardziej popularnych dań, które jest kojarzone z kuchnią hiszpańską. Potrawa jest przygotowywana na specjalnych patelniach – paellerach. Najwłaściwszym dniem na jej podanie jest ponoć czwartek. Jedno z najlepszych takich specjałów serwuje Hiszpan w miejscowości Playa de San Juan, który na Teneryfę przeniósł się z Warszawy.

Restaurację La Bodeguita prowadzi wraz ze swoją żoną Hiszpan, który w styczniu 2021 roku wyprowadził się z Warszawy, gdzie prowadził przez lata podobną restaurację o nazwie Mojo Picon i postanowił przenieść swój biznes na Wyspy Kanaryjskie. Wcześniej przez kilka lat z powodzeniem prowadził w Warszawie restaurację Mojo Picon, w której serwował dania właśnie z… Wysp Kanaryjskich. Wśród gości lokalu w Polsce były znane osoby m.in. Cezary Pazura.

Najważniejszym składnikiem tego hiszpańskiego przysmaku jest krótkoziarnisty ryż (zazwyczaj arroz bomba), który w wielu sklepach występuje właśnie jako wskazywany specjalnie do paelli. Dodatkowo musi być w niej szafran, czosnek oraz różne warzywa, mięso (może być kurczak, wieprzowina, wołowina lub króliki) albo owoce morza np. krewetki.

Paella pod wieloma względami przypomina polski rosół. W każdym hiszpańskim domu jest przygotowywana nieco inaczej, a nawet jeśli wykorzystywane są takie same składniki, to zazwyczaj różni się w smaku. 

Paella w Hiszpanii zazwyczaj podawana jest w czwartki. Nikt jednak nie potrafi sprecyzować dlaczego właśnie akurat w tym dniu. Jedna z teorii głosi, że był to pierwszy dzień, kiedy do odleglejszych miast docierały świeże owoce morza. Historia tego dania sięga jednak X wieku, kiedy to rządzący Półwyspem Iberyjskim Maurowie rozpoczęli hodowlę ryżu. Potrawa stała się popularna dopiero w XIX wieku. Paella nazwę wzięła od patelli, czyli specjalnego rzymskiego metalowego naczynia, w którym była przygotowywana.

Paella jest najbardziej uwielbianym daniem w Walencji, gdzie powstała specjalna wersja paella valenciana. Są też teorie, że paella mixta (czyli paella mieszana), jest jedną z jej odmian.

Foto: pixbay