CO ŁĄCZY KRAKÓW I LANZAROTE?

Atrakcje i egzotyka Turystyka

Na podium kierunków zdobywających coraz większą popularność wśród turystów znalazły się Kuba, Hoi An w Wietnamie oraz Mauritius. Na dalszych pozycjach są Krong Siem Reap w Kambodży, Chiang Mai w Tajlandii, Wielki Kajman, Fez w Maroko, Baku w Azejberdżanie i Katmandu w Neaplu. Na liscie travellers choice 2023 znalazło się też polskie miasto i kanaryjska wyspa.

Pierwszą dziesiątkę rankingu TripAdvisora 2023 zamyka polskie ulubione przez turystów miasto – Kraków, ze względu na liczne atrakcje, imprezy kulturalne i piękne zabytki.

– Zamek Królewski na Wawelu, Rynek Główny, Kościół Mariacki i Kazimierz. Kraków, miasto wpisane na pierwszą listę UNESCO, oferuje bogactwo historii i architektury. Miasto, które od wieków cenione jest za dziedzictwo kulturowe, stało się również europejskim centrum dziedzictwa gastronomicznego. W 2019 roku Kraków otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej. To miejsce tętniące życiem kulturalnym. Każdego roku w stolicy Małopolski odbywa się blisko 100 festiwali i innych wydarzeń o zasięgu międzynarodowym – czytamy w opisie „Travellers’ Choice 2023.


Przy opisie Krakowa znalazły się też atrakcje warte zobaczenia w pobliżu, czyli wizyta w Auschwitz-Birkenau, wycieczka do Zakopanego wraz z odwiedzeniem term oraz… alkoholowe zwiedzenie Krakowa (The Kraków Wodka Tour).

Trasa przyciąga wielu turystów, spragnionych spróbowania napojów wyskokowych. Obejmuje lokale i degustacje, począwszy od historycznych czystych alkoholi, przez starożytne receptury ziołowe, po nowoczesne wódki smakowe drażniące kubki smakowe. Można nawet zamówić przewodnika, który zaprowadzi do najlepszych lokali z wódką.

W tym zestawieniu na 12. miejscu znalazła się kanaryjska wyspa Lanzarote, która zachwyca pięknymi widokami i krajobrazami jak z kosmosu, wulkanami i plażami. To właśnie tutaj umiejętności praktyczne zodobywają astronauci NASA, którzy biorą szkolą się do udziału w misjach kosmicznych.

Park Naraodowy Timanfaya został wykorzystana jako plan filmowy m.in. do takich hitów światowego kina, jak:

  • „Starcie tytanów” – film Louisa Leterriera z 2010 r. 
  • serial BBC – „Dr Who” – w serii 8 „Kill the Moon”
  • filmu „Mój własny wróg” z 1985 r., w reżyserii Wolfganga Petersena.
Kadr z filmu pt. Starcie tytanów

Słynny reżyser Pedro Almodovar na Lanzarote i nakręcił film pt. „Przerwane objęcia” z Penelope Cruz w roli głównej. Playa de Famara jest jednym z miejsc, które można zobaczyć tym w filmie.

Na tej kanaryjskiej wyspie powstał też film Rona Howarta z 2015 roku „W samym sercu morza”, z Chrisem Hemsworthem w roli głównej. Sceny rozgrywają się w większości na statku u wybrzeży wyspy Lanzarote.

Powstał tu także inny kultowy film „Milion lat przed naszą erą” z 1966 roku. Film był nagrywany w całości na Wyspach Kanaryjskich i wiele z jego scen powstało na Lanzarote – na plaży Papagayo oraz w jej okolicach. 

Foto: Kadr z filmu pt. Przerwane objęcia, NaKanarach.pl