KANARYJSKIE MEDIA O POLSCE I UKRAINIE

Aktualności O Polsce

Pod koniec czerwca 2023 roku i to kilka dni z rzędu kanaryjskie media pokazywały wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie wojny za naszą wschodnią granicą oraz informowały o spotkaniu prezydenta RP Aandrzeja Dudy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Żełenskim.

Kanaryjczycy, pomimo ponad 4 tys. kilometrów dzielących archipelag od Polski często na ulicy, w kawiarniach czy w domach rozmawiają o wojnie na Ukrainie i nieocenionej pomocy ze strony naszych rodaków.

– Naszym celem jest po raz kolejny pokazać całemu światu, że Ukraina jest suwerenna, niepodległa, dumna i wolna – mówił Andrzej Duda podczas konferencji prasowej w Kijowie. Prezydent RP przybył do Ukrainy spotkać się z Wołodymyrem Zełenskim.

Prezydent Duda powiedział, że Polska i kraje Europy wschodniej wspierają Kijów w wojnie z Rosją.

– W tej chwili, dzięki naszemu wsparciu, Ukraina nie tylko odpiera agresję, a przede wszystkim wypiera wroga ze swojej ziemi. Kontrofensywa sił ukraińskich jest kontynuowana metr po metrze, gospodarstwo po gospodarstwie, pole po polu, siły zbrojne wypychają Rosjan – wskazał prezydent.

– Mam nadzieję, że będzie możliwe zakończenie tej wojny w taki sposób, że Ukraina przywróci prymat prawa międzynarodowego poprzez wyzwolenie wszystkich terenów uznanych jako terytoria Ukrainy – dodał.

– Z całą pewnością jest taki plan, sam Putin to ujawnił, żeby jakąś część żołnierzy grupy Wagnera relokować na Białoruś. To jest sygnał dla nas bardzo znaczący. NATO powinno się do niego odnieść, bo powstaje pytanie, czemu mają służyć wojska rosyjskie na Białorusi. Czy mają służyć okupacji, czy mają stwarzać zagrożenie od północy dla Ukrainy czy też mają być zagrożeniem potencjalnym dla naszych państw, dla Polski? – dodał polski prezydent.

Kwestią dyskusji prezydentów Polski, Ukrainy i Litwy była integracja Kijowa z Paktem Północnoatlantyckim NATO. Prezydent Duda kolejny raz podkreślił, że jest to jeden z priorytetów polityki międzynarodowej naszego kraju.

Foto: Kadr z Telewizji Canaria