ŚWIĘTO GAŁĘZI W AGAETE

Aktualności Imprezy Obyczaje

Co roku, 4 sierpnia w Agaete na Gran Canarii odbywa się jedna z najpopularniejszych na archipelagu Fiesta de la Rama, czyli Święto Gałęzi. Wówczas na ulicach pojawiają się tłumy.

Zgodnie z tradycją tysiące ludzi w tym dniu wychodzą na ulice, aby wstrząsnąć gałęziami przy dźwiękach muzyki. Ostatnim przystankiem tego barwnego korowodu jest sanktuarium Matki Boskiej, gdzie odbywa się ofiara religijna.

Ta uroczystość zaczyna się od popularnego „Bajada de la Rama” (Zejście Gałęzi) od godz. 10. Następnie przez cały dzień trwają tańce przy rytmach dwóch miejscowych zespołów, podczas których uczestnicy pochodu radośnie machają gałęziami. Dzień zazwyczaj kończy się krótkim marszem wojskowym, a potem wielkim pokazem fajerwerków. Według legend Fiesta de La Rama wywodzi się z aborygeńskiego rytuału modlitwy o deszcz, który pada tu niezwykle rzadko.

Następnego dnia odbywają się główne uroczystości, czyli pielgrzymka, podczas której Virgen de las Nieves zostaje zabrana z jej pustelni do pobliskiego kościoła Nuestra Señora de la Concepción (Matki Boskiej Poczęcia). Posąg Maryi Dziewicy pozostaje tam przez około 15 dni, aż trafi z powrotem do jej pustelni.

Na program Fiestas de Las Nieves 2023 składa się kilkanaście aktów religijnych i 52 wydarzeń rekreacyjnych, cztery festiwale, siedem koncertów i różne imprezy sportowe.

Impreza potrwa do 26 sierpnia 2023 roku.

Impreza co roku przyciąga kilkanaście tysięcy osób.

Foto: grancanaria.com