PIERWSZY W TYM ROKU ŚNIEG NA KANARACH

Pogoda Turystyka

20 listopada 2023 roku najcieplejszym miejscem w całej Hiszpanii była kanaryjska Teneryfa, gdzie termometry w turystycznej miejscowości Adeje pokazały 32 stopnie Celsjusza. Co ciekawe, pomimo upału na tej wyspie… spadł śnieg.   

W Polsce od kilku dni intensywnie pada śnieg. Dlatego niektórzy zastanawiają się, czy w tym czasie nie polecieć na wakacje bez mrozu i śniegu. Ku zaskoczeniu wielu osób w  najcieplejszym w zimie zakątku Europy, czyli na Wyspach Kanaryjskich czasem też może być biało i mroźno.

W tym sezonie zimowym śnieg pojawił się jak na razie tylko na Teneryfie. Widać już zaśnieżony najwyższy szczyt w Hiszpanii – Teide (3715 m n.p.m.). Jednak temepratury tej jesieni nie spadły jeszcze poniżej 0. Dla turystów obecnie są zamknięte w tym miejscu szlaki górskie (od czasu olbrzymiego pożaru lasu latem 2023 r. ) oraz nie działa kolejka linowa.   

Na Teneryfie czy Gran Canarii śnieg pojawia się jedynie w górach powyżej 900 m n.p.m. W 2021 r. prawie 150 aut utknęło na górskich szlakach i w ich ściągnięciu pomagali strażacy, bo mieszkańcy maso sowo ruszyli tam, aby… zobaczyć śnieg.

Z kolei władze Gran Canarii w 2021 r. zdecydowały o montażu szlabanów do zamykania dojazdów na szczyt podczas opadów śniegu.

W lutym 2023 r. na La Palmie temperatura spadła do -5,2 stopni Celsjusza – wynika z danych ze stacji meteorologicznej Nordyckiego Teleskopu Optycznego (NOT) z najzimniejszym punktem na wysokości 2426 metrów.

Na początku grudnia 2021 r. na szczycie Teide zanotowano temperaturę -4 stopnie Celsjusza, na sąsiedniej Gran Canarii na Pico de Las Nieves 1,5 oraz 4 stopnie w Tejedzie. Na Gran Canarii śnieg pada również tylko w górach i szybko znika ze względu na duże nasłonecznienie. Na południu największych wysp archipelagu, w miejscowościach turystycznych śniegu nie było praktycznie nigdy.

Ku zaskoczeniu mieszkańców pojawiły się jedynie niespotykane od kilkudziesięciu lat opady gradu, który w 2022 roku wystąpił w okolicach Vecindario na południu Gran Canarii.

Dlatego na jesienny i zimowy wypoczynek najlepiej wybierać południowe części wysp Teneryfa i Gran Canaria, które o tej porze roku są najcieplejsze (zazwyczaj powyżej 20 stopni Celsjusza) i jest tu najwięcej słonecznych dni. Co ważne, w tych miejscach nie pojawiają się przymrozki ani opady śniegu. Ale za to można spotkać sympatycznego pana w stroju bałwana, z którym można sobie zrobić zdjęcie przy głównym wejściu na plażę w Playa del Ingles w Maspalomas na Gran Canarii.

   

Tymczasem popularny bałwan z Teneryfy zwyciężył w 2023 roku w głosowaniu internautów na najgorszą rzeźbę w całej Hiszpanii.

Pomnik znajduje się na rondzie Avenida Los Majuelos na granicy La Laguna i Santa Cruz na Teneryfie w pobliżu autostrady TF-1.

Nasz artykuł można przeczytać także na najwększym polskim portalu Wirtualna Polska:

https://turystyka.wp.pl/s/nakanarach-pl/snieg-na-wyspach-kanaryjskich-wielkie-poruszenie-w-wakacyjnym-raju-6965563775085248a?utm_source=combreak

Foto: NaKanarach.pl

Foto: flickr/paramonguino