TEMPERATURY PRZEKROCZYŁY 40 STOPNI

Aktualności Pogoda

Sprawdziły się ostrzeżenia meteorologiczne przed upałami. Najcieplej na archipelagu było na wschodzie, południu i zachodzie Gran Canarii. W sobotę 14 sierpnia rekord ciepła padł w Las Torajanas, gdzie termometry pokazały w południe 40,6 stopnia. Agüimes miało drugą najwyższą temperaturę na wyspach (39,4 stopnia) i tę samą temperaturę w Tasarte w La Aldea. Na Teneryfie maksymalna temperatura wzrosła do 39 stopni, w La Laguna. Upały powyżej 30 stopni mają potrwać na Kanarach do 18 sierpnia.

Na niedzielę 15 sierpnia meteorolodzy prognozują 37 stopni na północy Gran Canarii oraz do 39 stopni na szczytach, a na wschodzie, południu i zachodzie tej wyspy oraz na sąsiednich Lanzarote i Fuerteventura. Na La Palmie spodziewana jest maksymalna temperatura 37 stopni, podobnie ma być w połowie sierpnia na wyspach La Gomera i El Hierro. Na Teneryfie termometry mają pokazać 37 stopni Celsjusza.

Fala upałów, która dotarła w tym tygodniu na półwysep Iberyjski może sięgnąć temperatur powyżej 45 stopni na południu i w głębi lądu. Od 12 sierpnia stopniowo ma zacząć wzrastać temperatura na Wyspach Kanaryjskich, aby najbliższy weekend, osiągnąć wskazania powyżej 35 stopni, a nawet 40 w obszarach wnętrza południowych, wschodnich i zachodnich stoków wysp o większej płaskorzeźbie. Upały mają potrwać 18 sierpnia.

Państwowa Agencja Meteorologiczna (Aemet) wydała ostrzeżenia o wysokich temperaturach na archipelagu, zwłaszcza na najbardziej wysuniętych na wschód wyspach.
Ten wzrost temperatur maksymalnych ma spowodować także wystąpienie wysokich temperaturach minimalnych w nocy, które mają wzrosnąć do około 25-30 stopni w środkowych obszarach wnętrza wysp o większej rzeźbie terenu, zwłaszcza na Gran Canarii, ze szczególnym uwzględnieniem basenu Tejeda.

Według prognoz tym razem wraz ze wzrostem temperatur nie ma być pyłu związanego z kalimą, czyli ciepłym wiatrem z afrykańskiej Sahary.

Według prognoz w piątek temperatury nadal mają rosnąć, na obszarach wysp centralnych i jako zapowiedź oczekiwanego wzrostu w weekend.

Meteorolodzy z Państwowej Agencji Meteorologicznej Aemet prognozują wzrost poziomu oceanu i zanik wiatrów tzw. passatów na Wyspach Kanaryjskich.

Foto: nakanarach.pl