NAJWIĘKSZA W EUROPIE SZOPKA Z PIASKU

Aktualności

Największa bożonarodzeniowa szopka z piasku w Europie co roku pojawia się na plaży Las Canteras w stolicy Gran Canarii.

Szopka jest artystyczną propozycją 8 tradycyjnych scen bożonarodzeniowych i hołdem dla mieszkańców Wysp Kanaryjskich, którzy musieli wyemigrować.

18. edycja Belén de Las Canteras łączy talent 9 rzeźbiarzy z 5 krajów, wśród których znajdują się kanaryjscy artyści Etual Ojeda, Aarón Ojeda, Bentejuí Ojeda i multidyscyplinarny twórca ze stolicy Gran Canarii, Paco Arana. Na tej olbrzymiej szopce można zobaczyć m.in. ulice Betlejem, Zwiastowanie Pańskie, Mędrców ze Wschodu oraz Narodzenie Pańskie.

Popularna „kartka świąteczna” Las Palmas de Gran Canaria „Belén de Arena de Las Canteras” zajmuje prawie 3 tys. metrów kwadratowych, do której stworzenia zużyto ponad 2 tys. ton piasku.

W 2022 r. Belén de Arena odwiedziło ponad 150 tys. gości.

W katolickiej Hiszpanii bardziej popularna niż przystrojona kolorowymi bombkami, łańcuchami i lampkami choinka jest Szopka Betlejemska. W niej najbardziej popularną postacią jest słynny „El Caganer”. Wikipedia pisze, że „zwykle ukryta jest w kącie, za krzakiem, gdzie się wypróżnia. Powszechnie uważa się, że El Caganer swoimi odchodami użyźnia ziemię, dlatego jest uważany za symbol dobrobytu i powodzenia na następny rok. Ta tradycja jest w pełni akceptowana przez Kościół. Umieszczenie tej postaci w szopce ma przynosić szczęście i radość, niezastosowanie się do tradycji pociąga za sobą nieszczęście.” 

O nietypowej szopce z piasku na Gran Canarii napisały media w całej Hiszpanii. Na przykład Repsol Guide umieścił szopkę w swoim artykule „Miasta, w których można cieszyć się Bożym Narodzeniem z dziećmi, natomiast Viajar, dodatek do gazety El Periódico, dedykuje jej monografię i mówi, że jest to „wyjątkowa pocztówka bożonarodzeniowa”. Podobnie Tourinews zawiera to w swoim artykule „5 niesamowitych szopek, które można znaleźć w Hiszpanii w Święta Bożego Narodzenia”.

Olbrzymią szopkę z piasku w stolicy Gran Canarii można oglądać do 8 stycznia 2024 r.

Także w stolicy Gran Canarii można oglądać do 5 stycznia 2024 r. szopki przedstawiające ulice i budynki Betlejem związane z narodzeniem Jezusa.

Foto: Facebook / Belen de Arena de Las Palmas G.C.- Playa de Las Canteras 

Foto: Facebook / Ayuntamiento de Las Palmas de Gran Canaria