SILNY PRZYPŁYW I ZNISZCZENIA ORAZ NIEBIESKI KSIĘŻYC

Więcej informacji

W miniony weekend Ocean Atlantycki znów pokazał swoją siłę. Na południu Gran Canarii woda zabrała sporą część plaży. Natomiast w Las Galletas w Aronie woda spowodowała częściowe zawalenie się promenady na Avenida del Atlántico. 

Gazeta Canarian Weekly poinformowała, że lokalna policja ogrodziła teren, a jeden z pasów ruchu musiał zostać zamknięty, ale należy się spodziewać, że po weekendzie i po przypływie zaczną się prace naprawiające szkody i że zarówno promenada, jak i droga będą mogły wznowić działalność tak szybko, jak to możliwe.

https://eldigitalsur.com/destacados/se-cae-parte-del-muro-acerado-va-fraile-las-galletas-causa-la-pleamar/

Urząd Teneryfy poinformował również o pęknięciu podczas dużego przypływu oceanu rury wodociągowej używanej do wody regenerowanej (już wcześniej oczyszczonej) do nawadniania w rolnictwie przy rondzie Guaza i autostradzie południowej TF-1 w Aronie, co doprowadziło do częściowego zalania drogi przechodzącej pod autostradą.

Foto: Cabildo de Tenerife
Foto: Twitter/Cabildo de Tenerife

Na południu Gran Canarii przypływ spowodował znaczne zmniejszenie plaż m.in. w Faro de Maspalomas i Playa del Ingles. Zobacz nasze VIDEO:

Video: nakanarach.pl

W niedzielę 22 sierpnia na Wyspach Kanaryjskich można było obserwować olbrzymi tzw. niebieski księżyc, co zdarza się średnio co dwa i pół roku. W miniony weekend księżyc był widoczny od godz. 14:02. Według astronomów takie wydarzenie nie powtórzy się do 2024 roku i odnosi się do faktu, że jest to trzecia pełnia księżyca lata. W noce pełnia pojawiła się obok największej planety w Układzie Słonecznym, Jowisza, i będzie widoczna najlepiej z Fuerteventury ze względu na położenie wyspy.

Warto pamiętać, że za ruchy wody odpowiedzialny jest księżyc. Podczas nowiu oraz pełni obserwuje się największe przypływy lub odpływy. Każdego dnia przypływ nadchodzi ok. 50 minut później niż dnia poprzedniego.

Foto: nakanarach.pl