ŚNIEG NA WYSPACH KANARYJSKICH – AKTUALIZACJA

Pogoda

Dla tych, którzy zastanawiają się, czy zima może pojawić się w najcieplejszym o tej porze roku zakątku w Europie odpowiadamy, że… tak! Zgodnie z naszymi wcześniejszymi zapowiedziami na portalu nakanarach.pl pod koniec listopada 2021 spadł śnieg na La Palmie i Teneryfie.

Najpierw pojawiły się intensywne burze i opady deszczu do 60 litrów na metr kwadratowy, co stało się medialnyh wydarzeniem na Wyspach Kanaryjskich, ponieważ takie zjawiska wywołują olbrzymią sensację. Jeszcze większą wywołał śnieg, który po raz pierwszy w tym sezonie pojawił się na szczytach Teneryfy i La Palmy. Jednak zgodnie z prognozami Państwowego Instytutu Metorologii Aemet śnieg nie spadł na wulkan Cumbre Vieja, gdzie padał tylko deszcz, ale biały puch pojawił się w najwyższej części wyspy La Palma, zwanej Roque de Los Muchachos, która znajduje się 2300 metrów nad poziomem morza.

Śnieg pojawił się też na Teide – czyli na najwyższym szczycie w Hiszpanii, który znajduje się na Teneryfie. Ma 3718 m n.p.m. i wysokości mierzonej od dna morza około 7500 metrów jest najwyższym szczytem w Hiszpanii i najwyższym szczytem na jakiejkolwiek atlantyckiej wyspie oraz jednym z najwyższych na świecie. Jest to typowy stratowulkan.

Warto dodać, że śnieg na Wyspach Kanaryjskich choć wywołuję za każdym razem sensację to jest o nim mowa na fladze archipelagu. Biały kolor oznacza właśnie zaśnieżony szczyt Teide.

AKTUALIZACJA 1.12.2021:

Na początku grudnia 2021 roku na szczycie Teide na Teneryfie zanotowano ujemną temperaturę -4 stopnie. Z kolei na sąsiedniej Gran Canarii na Pico de Las Nieves 1,5 oraz 4 stopnie w Tejedzie.

Foto: Twitter/Nacho Fotos