KONIEC Z MASECZKAMI W SAMOLOTACH I W POMIESZCZENIACH?

Aktualności

Jeszcze niedawno na Wyspach Kanaryjskich władze informowały o kończącej się 6 fali pandemii koronawirusa. Na archipelagu pod koniec marca 2022 roku zniesiono wszystkie restrykcje lokalne, za wyjątkiem noszenia maseczek w pomieszczeniach. Jednak sytuacja z każdym dniem jest coraz gorsza. Pomimo tego w niektórych samolotach noszenie maseczki nie jest już obowiązkowe.

Kanaryjski rząd informuje, że pod koniec marca 2022 roku na wszystkich wyspach archipelagu zanotowano ponad 4 tys. nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej na Teneryfie i Gran Canarii.

Zniesienie większości ograniczeń na Wyspach Kanaryjskich wprowadzono na miesiąc. Władze nie wykluczają, że jeśli sytuacja się nie poprawi, to ograniczenia lokalne powrócą ponownie.

Tymczasem niektóre linie lotnicze znoszą obowiązek stosowania maseczek w czasie podróży, co jest uciążliwe dla wielu pasażerów. Jako pierwszy ten obowiązek zniósł Jet2 oraz niedawno polski Lot.

Od 28 marca 2022 r. osoby przylatujące do Polski ze strefy Schengen, jak i spoza są zwolnione z wypełniania Karty Lokalizacji Podróżnego. Zniesiony został obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej (również na pokładach statków powietrznych), obowiązek przedstawiania Unijnego Certyfikatu COVID po przylocie do Polski oraz wykonywania testów w kierunku SARS-CoV-2 – informuje w oświadczeniu Urząd Lotnictwa Cywilnego w Warszawie.

W kwietniu lub maju ze stosowaniem maseczek w samolotach zamierza uczynić podobnie także Ryanair i Easyjet. Obie linie mają regularne loty na Kanary z Berlina.

Hiszpania, czyli także Wyspy Kanaryjskie nadal wymagają stosowania maseczek w pomieszczeniach zamkniętych, czyli teoretycznie także na pokładach samolotów. W praktyce może to wyglądać tak, że maseczkę założymy na krótko po wyjściu z samolotu na terminal. W Hiszpanii nadal obowiązują kody QR, czyli karta lokalizacyjna, certyfikat szczepień lub test, co jest sprawdzane na lotniskach.

Hiszpański premier Pedro Sanchez już kilka miesięcy temu zapowiedział, że koronawirus ma być traktowany, podobnie jak grypa, czyli jako jedna z kolejnych chorób układu oddechowego. Jednak w tym kraju decyzje zapadają wolniej…

6 kwietnia 2022 roku w Toledo hiszpańskie ministerstwo zdrowia zaplanowało kolejne spotkanie Międzyterytorialnej Rady Narodowego Systemu Zdrowia i według nieoficjalnych informacji tam mają zapaść decyzje dotyczące stosowania maseczek w pomieszczeniach. Mówi się, że może to nastąpić podczas najbliższych Świąt Wielkanocnych. Nie jest jednak pewne, czy tak się stanie, bo decyzję muszą podjąć wszyscy członkowie rady, a nie każdy się na to zgadza.

AKTUALIZACJA 6.04.2022

AKTUALIZACJA 6.04.2022

Od 20 kwietnia 2022 roku nie będzie już obowiązku stosowania maseczek w pomieszczeniach. Są jednak wyjątki. Czytaj więcej: https://nakanarach.pl/index.php/2022/04/06/koniec-z-maseczkami-w-pomieszczeniach/

Foto: gobiernodecanarias.org