ŚMIERĆ W UPALE I POŻAR LASU NA TENERYFIE

Aktualności Interwencje

Trzy śmiertelne ofiary upałów na Wyspach Kanaryjskich. W sierpniu 2023 roku zanotowano na archipelagu niespotykane od wielu lat temperatury, które przekroczyły 45 stopni. Dodatkowo upał i susza przyczyniły się do powstania najgorszego od 40 lat pożaru lasu na Teneryfie. Ewakuowano tysiące mieszkańców z kilku miejscowości. Jednak wczasowicze wypoczywający w obszarach turustycznych na tej wyspie na razie nie mają się czego obawiać.

36-letni mężczyzna został znaleziony martwy w miejscowości Fataga na Gran Canarii, uważanej za pierwszą ofiarę fali upałów na Wyspach Kanaryjskich. Leżącego na plecach w słońcu w alejce, gdzie rzekomo upadł bez oznak życia zauważył jeden z przechodniów.

Z kolei w połowie sierpnia 2023 roku dwie kobiety zmarły na Wyspach Kanaryjskich podczas uprawiania sportu, pomimo wyraźnych ostrzeżeń Ministerstwa Zdrowia, aby tego nie robić podczas fali upałów.

Według CECOES na Fuerteventurze kobieta, która biegała, została znaleziona martwa na polnej drodze w pobliżu Morro Jable, na południu wyspy. Kobieta w wieku około 40 lat, została znaleziona w górzystym terenie w gminie Pájara. Mogła umrzeć w wyniku udaru cieplnego.

W kolejnym zdarzeniu 50-letnia Holenderka zmarła po omdleniu podczas wędrówki w Guía de Isora na południu Teneryfy, w rejonie Vera de Erques.

Załoga helikoptera ratunkowego uratowała kobietę i przetransportowano ją w miejsce, gdzie czekała na nią karetka pogotowia, której personel potwierdził, że doszło do zatrzymania krążenia i oddychania. Ratownicy podjęli próbę reanimacji, ale kobieta nie przeżyła.

Tymczasem 15 sierpnia, krótko przed północą wybuchł poważy pożar lasu na Teneryfie. Ze względu na jego ewolucję rząd Wysp Kanaryjskich podniósł stan alarmowy drugiego stopnia pożaru lasu ogłoszonego w górach Arafo.

Foto: Facebook/Bomberos de Tenerife

Foto: Facebook/Bomberos de Tenerife