KONIEC Z MASECZKAMI W POMIESZCZENIACH

Aktualności Covid-19

Hiszpania luzuje kolejne obostrzenia związane z koronawirusem. Od 20 kwietnia 2022 roku nie ma już obowiązku stosowania maseczek w pomieszczeniach. Są jednak wyjątki.

Ministerstwo Zdrowia zdecydowało, że stosowanie maseczek w pomieszczeniach nie będzie obowiązkowe po Wielkanocy. 

Wiadomo już oficjalnie, że rząd zatwierdził ten środek dekretem królewskim podczas Rady Ministrów odbywającej się 19 kwietnia, a następnego dnia, 20 kwietnia, przepis wszedł w życie po wcześniejszej publikacji w Dzienniku Urzędowym (BOC). 

Zgodnie z zapowiedziami władz stosowanie maseczek zostało wycofane w szkołach, handlu i w hotelach, ale pozostaje w szpitalach, domach opieki i transporcie publicznym, gdzie nadal jest obowiązkowe. 

Jednak władze pozostawiły furtkę, która oznacza, że niektóre firmy i sklepy mogą nadal wymagać zakrywania ust i nosa w środku, jeśli przed wejściem w widocznym miejscu pojawi się taka informacja. Takie propozycje przedstawiła minister zdrowia Hiszpanii Carolina Darias radnym regionalnym w Międzyterytorialnej Radzie Zdrowia, która odbyła się 6 kwietnia w Toledo.

Koniec maseczek oznacza, że rozpoczyna się nowy etap, w którym nie będzie już większości ograniczeń, ponieważ Hiszpania – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami premiera rządu Pedro Sancheza – weszła w fazę „grypy” Covid-19, w której nie wszystkie przypadki są monitorowane, ale tylko te powyżej 60 roku życia i u osób wrażliwych.

Przypominamy, że: od 10 lutego 2022 roku ogłoszono koniec używania maseczek na świeżym powietrzu na Wyspach Kanaryjskich, a 26 marca zniesiono większość lokalnych ograniczeń epidemiologicznych na archipelagu. 

Foto: nakanarach.pl