MAŁPIA OSPA NA KANARACH

Aktualności

Władze stolicy Hiszpanii ogłosiły alert sanitarny z powodu wykrycia w tym regionie kolejnych przypadków małpiej ospy. W całej Europie najwięcej zakażeń jest w Madrycie i na Wyspach Kanaryjskich.

Na Kanarach do końca maja 2022 roku Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 10 przypadków (Gran Canaria 6 i na Teneyfie 4). Kilka kolejnych osób jest badanych, m.in. u turysty z Fuerteventury.

Do końca maja 2022 roku w Europie wykryto już prawie 150 zakażeń na świecie. Hiszpania odnotowała 321 przypadków, Wielka Brytania – 179, Portugalia – 96, Holandia i Kanada z 26. Na całym świecie wykryto ponad 557 pacjentów, a choroba dotarła już na 5 kontynentów.

Z kolei we Włoszech tę chorobę wykryto u mężczyzny, który niedawno wrócił z Wysp Kanaryjskich.

Nowy raport na temat choroby opublikowany 1 czerwca 2022 roku przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wskazuje te dwa terytoria (Madryt i Wyspy Kanaryjskie), oprócz belgijskiego miasta Antwerpia, jako główne ogniska na kontynencie.

„Kilka krajów zgłosiło przypadki, które wydają się być związane z wydarzeniami, które miały miejsce w Hiszpanii (Madryt i Wyspy Kanaryjskie) i Belgii (Antwerpia)” – czytamy w raporcie ECDC. Do tej pory Włochy i Niemcy zarejestrowały trzy przypadki rzekomo związane z Gran Canarią oraz Danią i Słowenią – jeden.

Ministerstwo Zdrowia Rządu Wysp Kanaryjskich poinformowało o wykryciu w połowie maja 2022 roku pierwszego przypadku zakażenia małpią ospą, u pacjenta, który jest leczony w Szpitalu Uniwersyteckim Dr Negrín na Gran Canarii, bez konieczności hospitalizacji. Chory był badany we współpracy z Narodowym Centrum Mikrobiologii, który potwierdzi lub wykluczy dany przypadek.

Z kolei Narodowy Instytut Chorób Zakaźnych Lazzaro Spallanzani w Rzymie poinformował, że pierwszy potwierdzony przypadek zakażenia małpią ospą w tym kraju wykryto u młodego mężczyzny, który niedawno wrócił z Wysp Kanaryjskich. Przebywał on w izolacji.

Małpia ospa pojawiła się już m.in. w Hiszpanii, Portugalii, Belgii, Francji, Szwecji, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

Małpia ospa jest bardzo rzadką chorobą zakaźną odzwierzęcą, endemiczną, która dotychczas występowała na kontynencie afrykańskim, gdzie niektóre gryzonie przenoszą ją na małpy, a te z kolei na ludzi. Wirus nie rozprzestrzenia się łatwo między ludźmi, a do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez bliski kontakt z chorą osobą, jej płynami ustrojowymi, w tym śliną.

Głównymi objawami choroby jest gorączką, bóle mięśni, powiększenie węzłów chłonnych oraz wysypa na ciele podobną do ospy wietrznej. Śmiertelność szacuje się w przedziale od 1 do 10 procent.

Nie ma sposobu na leczenie małpiej ospy, choroba ustępuje samoistnie. Przy leczeniu zazwyczaj pomocna może być szczepionka stosowana przy ospie wietrznej.

Foto: Wikimedia.org/CDC’s Public Health Image Library