UROCZYSTOŚCI RELIGIJNE NA KANARACH

Aktualności Imprezy Obyczaje

Co roku, w połowie września obchodzone są dwa ważne święta wyspiarskie na Kanarach. Z tej okazji organizowane są uroczystości religijne.

15 września obchodzone jest na Lanzarote to dzień patronki wyspy – Matki Bożej Wulkanów. Mieszkańcy ubrani w ludowe stroje pielgrzymi oddają cześć dla Nuestra Senora de los Volcanes. Według legendy podczas licznych wybuchów wulkanów w 1824 roku w odpowiedzi na gorliwą modlitwę młodej pasterki, Matka Boska ukazała się dziewczynce i zatrzymała strumień lawy w miejscu, gdzie następnie wybudowano mały kościółek.

Figurka Matki Bożej Wulkanów na Lanzarote

Z kolei 17 września na sąsiedniej Fuerteventurze są uroczyste obchody Virgen de la Peña, czyli patronki wyspy. Z tej okazji co roku, zawsze w trzeci piątek września odbywa się pielgrzymka. Pątnicy idą zróżnych stron wyspy do Vega de Rio Palmas .

Niewieleka wykonana z białego alabastru figurka ma tylko 23 centymetry. Przez mieszkańców jest otaczana wielką czcią. Przyjmuje się, że na wyspę przywiózł ją Jean de Bethencourt, konkwistador, który na początku XV wieku podbijał Wyspy Kanaryjskie i włączał je do Hiszpanii. Wówczas na archipelagu pojawiło się chrześcijaństwo, zaczęto budować kościoły oraz nawracano pogański lud Guanczów, który mieszkał na archipelagu.

Uroczystości Virgen de La Pena na Fuerteventurze

Figurka Virgen de La Peña początkowo znajdowała się w głównym kościele wyspy – w Betancurii. Po ataku piratów w XVI wieku figura Matki Boskiej zaginęła. Według legendy została ona odnaleziona w wąwozie niedaleko miejscowości Vega de Rio Palmas przez Diego de Alcalá, opata zakonu franciszkanów, który przez mieszkańców wyspy uznawany jest za cudotwórcę i uzdrowiciela. Przez 8 lat pracował jako misjonarz na Wyspach Kanaryjskich. Uzdrawiał i leczył chorych, namaszczając ich rany oliwą pochodzącą z lampek płonących przed ołtarzem Matki Bożej. W 1588 roku kanonizował go go na świętego papież Sykstus V.

Foto: Facebook/La Ruta de las Iglesias

Foto: Facebook/Cultura Fuerteventura