ULEWNE DESZCZE

Pogoda

Od niedzieli występują ulewne deszcze na Wyspach Kanaryjskich, co o tej porze roku jest wyjątkowo rzadkim zjawiskiem. Pojawił się tu chłodny front Dana. Z tego powody wystąpiły utrudnienia na autostradzie GC-1 i doszło do kilku niegroźnych kolizji. Interweniowali też strażacy.

Największe opady deszczu występowały w środkowej części Gran Canarii pomiędzy miejscowościami Telde i Ingenio.

Spowodowało to poważne problemy z kanalizacją, która nie była zdolna do wchłonięcia w krótkim czasie tak dużej ilości spadającej wody, doszło do uszkodzenie okablowania elektrycznego; a zbiorniki wodne w GC-1 były pełne. Woda zalała też restaurację Mi niño w El Goro. W niektórych wąwozach np. Ojos de Garza, woda płynęła z dużą siłą ze względu na intensywność opadów.

Państwowa Agencja Meteorologiczna uruchomiła na 19 września 2022 roku ostrzegawczy żółty poziom w rejonie wysp La Palma i Teneryfy, ze względu na możliwość silnych opadów deszczu, przy skumulowanych opadach w ciągu godziny do 15 litrów.

Tymczasem lotnisko na Gran Canaria jest, jak dotąd, kanaryjską enklawą, która zgromadziła najwięcej wody na metr kwadratowy w ciągu godziny: 23,9 mm – według danych Państwowej Agencji Meteorologicznej (Aemet). W Tacoronte (17,6 mm) na Teneryfie; San Andrés y Sauces (12,6 mm), w La Palma; Pájara (11,0 mm); i Las Tirajanas (7,6 mm).

AKTUALIZACJA 20.09.2022:

W La Laguna na Teneryfie woda po ulewnym deszczu podmyła chodnik. W dziurę wpadło jedno z aut.

Zobacz VIDEO:

Foto: Facebook/Bomberos de Tenerife