BEZ KONTROLI SANITARNYCH COVID-19

Aktualności Covid-19

Podróżni z krajów nienależących do Unii Europejskiej lub krajów stowarzyszonych z Schengen będą mogli wjechać do Hiszpanii bez przechodzenia przez obowiązkową do tej pory kontrolę sanitarną, w tym mierzenie temperatury.

Od 21 października w całej Hiszpanii, czyli także na Wyspach Kanaryjskich zniesiono kontrole zdrowia dla osób z krajów spoza Unii Europejskiej lub z uwzględnieniem krajów stowarzyszonych z Schengen. 

Na lotniskach zlikwidowano punkty kontroli sanitarnej, skończyło się m.in. sprawdzanie testów i certyfikatów Covid-19.

Ministerstwo Zdrowia Hiszpanii uważa, że środki ograniczające mobilność międzynarodową należy stosować zgodnie z ogólnymi zasadami prawa unijnego i muszą być zniesione, gdy pozwala na to sytuacja epidemiologiczna, zwłaszcza w szpitalach oraz dzięki wysokiemu wskaźnikowi szczepień. W tym kraju wynosi on ok. 90 procent.

Nowe prawo unieważnia rezolucję z 1 kwietnia 2022 r. dotyczącą kontroli sanitarnych przeprowadzanych w punktach w Hiszpanii, które dotyczyło osób przybywających do Hiszpanii drogą lotniczą lub morską.

Celem tej decyzji jest ułatwienie swobodnego przemieszczania się i stopniowe usuwanie ograniczeń w kontekście pandemii COVID-19.

Jednak rozporządzenie pozostawia w rękach państw członkowskich możliwość ograniczenia podstawowego prawa do swobodnego przemieszczania się ze względu na zdrowie publiczne. 

W przypadku nasilenia pandemii koronawirusa może to doprowadzić do wznowienia działań zdrowotnych w zakresie podróży międzynarodowych. 

Foto: Czytelnik