WYSOKIE KARY ZA PALENIE I ŚMIECENIE

Więcej informacji

Drakońskie kary za rzucanie niedopałków papierosów, gum do żucia czy pozostawianie śmieci wprowadzono 16 stycznia 2023 roku w stolicy kanaryjskiej Teneryfy.

Rada Miasta Santa Cruz de Tenerife opublikowała zarządzenie dotyczące gospodarki odpadami i sprzątania przestrzeni publicznych. Jedną z ważnych zmian jest zakaz palenia na wszystkich plażach na terenie gminy. 

W uzasadnieniu napisano, że w celu uniknięcia obecności niedopałków papierosów w piasku oraz potencjalnego późniejszego skażenia wybrzeża, palenie jest zabronione na plażach i kąpieliskach gminy, z wyjątkiem miejsc specjalnie wyznaczonych przez Radę.

W zarządzeniu pojawił się też zapis, że zabrania się zaśmiecania przestrzeni publicznych w jakikolwiek sposób, w tym wyrzucania gum do żucia, niedopałków papierosów lub innego tytoniu, w tym pozostawiania śmieci poza koszami na plaży. Kary mają odstraszyć od zaśmiecania terenu i wynoszą 2 tys. do 100 tys. euro.  

Za śmiecenie w miejscu publicznym na ulicach Santa Cruz de Tenerife policja może ukarać mandatem w wysokości do 750 euro (3,5 tys. zł). Podobnej sankcji podlega też plucie na chodnik na chodniku.

Z kolei zgodnie z nowymi przepisami właściciele barów plażowych, kiosków, restauracji i innych punktów gastronomicznych w pobliżu plaż gminy Santa Cruz de Tenerife muszą postępować odpowiedzialnie i unikać tworzenia rozrzuconych śmieci oraz powinni posiadać niezbędne pojemniki na śmieci.

Fot. Policia Nacional