MEDUZY ATAKUJĄ PLAŻOWICZÓW

Aktualności Plaża

Aż 20 osób zostało poparzonych w kwietniu 2023 roku przez meduzy żeglarza portugalskiego (Physalia physalis) przy brzegu w pobliżu plaży Las Canteras na Gran Canarii w okresie Wielkanocy.

Rada Las Palmas wprowadziła czerwoną flagę i zakaz kapieli na kilka dni między La Puntilla i Peña La Vieja oraz w La Cícer ze względu na zwiększoną obecność meduz.

La Cícer był obszarem najbardziej zagrożonym, gdzie 12 osób wymagało leczenia po użądleniu, podczas gdy na pozostałych plażach zarejestrowano kolejne 8 przypadków.

W tę Wielkanoc 2023 roku ukąszenia meduz stanowiły 63% wszystkich interwencji zdrowotnych przeprowadzonych przez wolontariuszy Czerwonego Krzyża na plaży (32). Dla porównania, w zeszłym roku odsetek dotkniętych z tego powodu wyniósł 32% z 19 osób, którym udzielono pomocy na tej samej plaży.
Silne wiatry północne i przypływy doprowadziły do ​​przybycia żeglarza portugalskiego na plażę Las Canteras. Należy jednak pamiętać, że meduzy same się nie poruszają.

Meduzy nie mają mobilności i poruszają się jedynie unosząc się, pchane przez wiatr w tego rodzaju żaglu” – wyjaśnia profesor zoologii na Uniwersytecie w Las Palmas de Gran Canaria May Gómez Cabrera.

Chociaż meduzy nie są śmiertelne dla ludzi, to ich użądlenie jest bolesne i powoduje pręgi na odsłoniętej skórze, które mogą utrzymywać się przez kilka godzin i nie należy ich dotykać.

Fot. Zdjęcie ilustracyjne – Archiwum NaKanarach.pl