OPŁATY ZA WSTĘP DO SŁYNNEGO WĄWOZU

Aktualności

Kolejne próby ograniczenia liczby turystów do największych atrakcji na kanaryjskiej Teneryfie. Przewodnicząca Urzędu Teneryfy, Rosa Dávila, ogłosiła pod koniec maja br., że tego lata ruszy pilotażowy projekt w słynnym wąwozie Masca, aby pobierać opłaty od osób, które nie są mieszkańcami wyspy za dostęp do unikatowych obszarów przyrodniczych.

Podczas konferencji prasowej poświęconej porozumieniom Rady Zarządzającej, Rosa Dávila wskazała, że niebawem ma zostać podpisane trójstronne porozumienie między Radą Miejską gminy Buenavista, Puertos de Tenerife i Urzędem Teneryfy (Cabildo de Tenerife).

Dzięki niemu będzie możliwe polepszenie usług i zwiększenie bezpieczeństwa, w tym otwarcie nabrzeża, które zostało zamknięte w 2018 roku. Prace na nabrzeżu wymagały dodatkowych inwestycji na wyspie w wysokości 1,6 miliona euro na budowę grobli z 46 betonowych bloków oraz chodnika, z platformą do wsiadania, która może być również używana jako lądowisko dla helikopterów.

Władze Teneryfy ustaliły, że zostanie ustalony dzienny limit maksymalnie 275 osób, które będą mogły przejść przez wąwóz Masca. Jego przepustowość szacuje się na 100 tys. turystów rocznie. Według założeń odwiedzający to miejsce będą mogli swobodnie zwiedzać wąwóz lub skorzystać z oferty firm turystycznych, które oferują spacer z przewodnikiem.

Dodatkowo będzie kursować specjalna linia autobusów regulująca mobilność w dostępie do tej atrakcji.

Prezydent wyspy poinformowała, że zasoby spółki publicznej Tragsa zostaną wykorzystane do zarządzania opłatą za wizytę, której cena nie została jeszcze ustalona. Opłaty w innych obszarach przyrodniczych wyspy mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Wprowadzone zmiany mają „złagodzić” podróże w obie strony w samym wąwozie i zmniejszyć liczbę wypadków oraz akcji ratowniczych. Jednocześnie Dávila jest przekonana, że ograniczenie liczby osób przyczyni się do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Władze Teneryfy zgodziły się również na wydłużenie godzin pracy straży ekologicznej, która latem tego roku zostanie przedłużona w godz. 8 do 20, aby nadzorować odwiedzających to wyjątkowe miejsce turystów.

Foto: Zdjęcie ilustracyjne – Archiwum NaKanarach.pl