WYSOKIE TEMPERATURY W KWIETNIU

Pogoda

Do kontynentalnej Hiszpanii dociera fala upałów, niespotykanych w kwietniu od kilkudziesięciu lat. Gorące powietrze jest też na Wyspach Kanaryjskich.

Pod koniec kwietnia 2023 roku pogoda w Polsce jest bardzo kapryśna, a synoptycy zapowiadają nawet w nocy ujemne temperatury.

Tymczasem Hiszpania zmaga się z wiosenną falą upałów, które mogą dochodzić do 40 stopni Celsjusza. Nieco chłodniej jest na oddalonych o ok. 1500 km od Półwyspu Iberyjskiego Wyspach Kanaryjskich, ale i tam – jak na tę porę roku – jest bardzo gorąco.

Globalne ocieplenie to zjawisko, które dotyka całą planetę, a dane ze stacji pomiarowych AEMET odzwierciedlają tez zmiany także we wszystkich prowincjach w Hiszpanii. Oznacza to stopniowy wzrost osiąganych co roku wartości maksymalnych. Przykładowo w kwietniu 2023 roku na Teneryfie notowano temperatury średnio o 2,7% wyższe niż wcześniej, a na Gran Canarii więcej o 2,4%.

Według Państwowej Agencji Meteorologicznej Aemet maksymalne temperatury na Wyspach Kanaryjskich pod koniec kwietnia 2023 roku mogą osiągnąć 30 stopni Celsjusza na Fuerteventurze. Nieco chłodniej jest na pozostałych wyspach archipelagu. 

Na oceanie mogą też pojawić się wysokie fale z bryzą morską.

Fot. Archiwum NaKanarach.pl