PIEKIELNE UPAŁY NA KANARACH (AKTUALIZACJA)

Pogoda

Państwowa Agencja Meteorologiczna (AEMET) podwyższyła ostrzeżenia dotyczące ekstremalnych upałów, które wydała dla Wysp Kanaryjskich. 13 lipca temperatury przekroczyły 44 stopnie Celsjusza.

Gran Canaria ma czerwony alert o ekstremalnym ryzyku, a reszta wysp ma pomarańczowe ostrzeżenie o temperaturach około 37 stopni.

Najnowsze prognozy pokazują, że termometry osiągną 41°C na południu, wschodzie i zachodzie Gran Canarii, dlatego aktywowano ostrzeżenie o czerwonym poziomie, które będzie wyższe w osłoniętych obszarach w głębi lądu.

Północ Gran Canarii pozostanie pod żółtym ostrzeżeniem, ponieważ pasaty obniżają temperaturę do maksymalnie 36°C.

Pomarańczowe ostrzeżenie przed temperaturami przekraczającymi 37°C zostało aktywowane na całej Lanzarote, całej Fuerteventurze, całej La Gomerze, całym El Hierro, na szczycie La Palmy oraz na południowych, wschodnich i zachodnich zboczach Teneryfy.

Podobnie jak północ Gran Canarii, północ Teneryfy oraz wschodnie i zachodnie stoki La Palmy objęte są żółtym ostrzeżeniem.

Ponadto nadal obowiązują żółte ostrzeżenia dotyczące zjawisk przybrzeżnych, czyli wysokich fal na wszystkich wodach La Palmy, El Hierro i La Gomera oraz na południowych, wschodnich i zachodnich zboczach Teneryfy i Gran Canarii. Zaleca się przestrzeganie czerwonych flag na odpowiednich kąpieliskach i unikanie wchodzenia do oceanu.

Tymczasem władze Teneryfy uruchomiły środki zapobiegawcze poziomu 2 przeciw pożarom lasów od 12 lipca 2023 roku ze względu na warunki pogodowe na wyspie i ogłoszenie przez rząd Wysp Kanaryjskich stanu zagrożenia pożarowego.

Oznacza to, że palenie, rozpalanie ognisk i grillowanie na terenach rekreacyjnych, kempingach jest obecnie zabronione, podobnie jak spalanie pozostałości rolniczych lub leśnych.

Podobnie nie jest dozwolona praca z maszynami lub narzędziami wytwarzającymi iskry na terenach leśnych lub rolniczych, takich jak szlifierki kątowe, wykaszarki, sprzęt spawalniczy lub stosowanie jakichkolwiek materiałów pirotechnicznych.

Zakazuje się również poruszania się pojazdami mechanicznymi po sieci leśnych dróg w celach rekreacyjnych, a także organizowanie imprez sportowych na torach lub leśnych szlakach oraz w terenie.

W 2022 roku z powodu upałów na Wyspach Kanaryjskich zmarły 203 osoby – wynika z danych opublikowanych w artykule zatytułowanym „Umieralność związana z upałami w Europie latem 2022 r.”, w czasopiśmie Nature Medicine, w którym określono śmiertelność związaną z upałami w 35 krajach europejskich.

AKTUALIZACJA 14.07.2023

Gmina Aldea de San Nicolás na Gran Canarii, a dokładniej miejsowość Tasarte stała się 13 lipca 2023 roku o godz. 14 najcieplejszym miejscem w całej Hiszpanii. Termometr pokazał tu aż 44,4 stopnie Celsjusza. Od najbliższego weekendu temepratury mają spaść do ok. 25-28 stopni.

Tymczasem na Teneryfie wybuchł kolejny raz w ciągu dwóch dni z powodu upałów pożar, w Barranco Los Dornajos w dzielnicy El Lance w Los Realejos.

Doszło tam do pożaru zarośli z jeżynami, paprociami i wrzosami na opuszczonych polach uprawnych, co doprowadziło do ewakuacji stodoły ze zwierzętami w pobliżu miejsca powstania ognia.

Foto: Archiwum Nakanarach.pl