UROCZYSTOŚCI I PROCESJE

Imprezy Obyczaje

Kanaryjskie wyspy Teneryfa, Gran Canaria, Lanzarote i La Gomera obchodzą w połowie lipca 2023 roku religijne święto patronki rybaków. Z tej okazji odbywają się widowiskowe procesje, które latem są jedną z największych turystycznych atrakcji.

LA GOMERA:

Na La Gomerze przejdzie nadmorska procesja ku czci Matki Boskiej Carmen, patronki rybaków. Później zostanie odprawiona msza oraz zaplanowano pokaz pirotechniczny.

TENERYFA:

Podobne uroczystości odbędą się też na północy Teneryfy w Puerto de La Cruz. Uczestnicy procesji po dotarciu na plażę wypuszczają gołębie oraz obrazy są przekazywane rybakom, którzy przy akompaniamencie muzyki orkiestry dętej i odgłosów sygnałów innych łodzi wnoszą obraz na pokład jednego z przystrojonych statków. Na koniec odbywa się pokaz sztucznych ogni w przystani portowej, po którym wizerunek Marii Panny i obraz św. Telma powracają do swojej kaplicy.

GRAN CANARIA:

Na Gran Canarii 15 lipca jest jednym z centralnych dni, w przeddzień święta Carmen, które rozpoczyna się o 9 rano wycieczką po Floreada Diana, która obejmie ulice Benartemi, Umiaga, Tamarán, Osorio, Artemi Semidán, Faycanes, Menceyes, Malfú, Roque Nublo, Tecén, Tanausú, Romeral i Benartemi.

Następnego dnia 16 lipca – odbędzie się długo wyczekiwana Procesja Świtu, która rozpocznie się o godzinie 4:30 głównymi ulicami dzielnicy, w której ma uczestniczyć 15 tys. osób.

LANZAROTE

Połowa lipca to także jedna z najważniejszych dat na Lanzarocie. Uroczystości Vergen del Carmen w miejscowości Tinajo będą celebrowane w wielkim stylu.

W Valterrze odbędzie się procesja lądowa.

Zostanie też udekorowany statek, aby rano zabrać Virgen del Carmen wzdłuż wybrzeża stolicy.

Święto Nuestra Señora Carmen w Puerto del Carmen zakończy się procesją z udziałem prawie 10 tys. osób, z wizerunkiem świętej z małego kościółka, a następnie figura zostanie umieszczona w łodzi ozdobionej kolorowymi dekoracjami. Główna łódź, będzie otoczona ogromną flotyllą mniejszych łodzi, wypływa na ocean, gdzie księża na pokładzie niosą błogosławieństwo na dobry sezon wędkarski.

Foto: Facebook/Canarias Fiestas