TRANSMISJA Z NOCY PERSEIDÓW NA KANARACH

Aktualności

Niebo Wysp Kanaryjskich jako jedyne na świecie zostało wybrane w 2023 roku, aby transmitować najbardziej wyczekiwane deszcze meteorytów tego lata.

Perseidy z największym natężeniem i najbardziej widocznymi spadającymi gwiazdami oczekiwane są w nocy 13 sierpnia 2023 roku.

Internetowy kanał telewizyjny sky-live.tv będzie transmitował na żywo materiał z Obserwatorium zlokalizowanym na najwyższaym szczycie w Hiszpani – Teide (Teneryfa) i Obserwatorium Roque de Los Muchachos (La Palma) z jednego z najważniejszych wydarzeń astronomicznych w roku.

Instytut Astrofizyki Wysp Kanaryjskich (IAC) wyjaśnia, że co roku o tej porze Ziemia przechodzi przez chmurę pyłu i skał pozostawioną przez kometę Swifta-Tuttle’a na każdej ze swoich orbit wokół Słońca. W związku z tym od połowy lipca do końca sierpnia perseidy są widoczne każdej nocy, a w przypadku Europy najlepsze noce do korzystania z ich aktywności będą między 11 a 14 sierpnia 2023 roku.

Kanał Sky-Live.tv rozpocznie nadawanie w nocy 13 sierpnia o godz. 22:50 na Wyspach Kanaryjskich za pośrednictwem YouTube i ich mediów społecznościowych. Oczekuje się, że czas największej aktywności i widocznych meteorów będzie między 1:00 a 2:45 w nocy z 13 na 14 sierpnia 2023 roku.

La Palma to jedno z najważniejszych centr obserwacji kosmosu na świecie. Roque de los Muchachos, o wysokości 2426 metrów, to najwyższy szczyt La Palmy, a na tej wysokości chmury niemal cały rok znajdują się poniżej, tym samym stanowiąc barierę dla zanieczyszczenia świetlnego miasteczek. Przybywając na wyspę, zauważymy, że w nocy wszędzie jest CIEMNO. A to ze względu na regulacje prawne dotyczące oświetlenia – zabronione jest ostre oświetlenie fluorescencyjne a latarnie wyposażone są w specjalne źródło nieprzeszkadzającego światła żółtego – czytamy na stronie lapalma.pl

Wyspy Kanaryjskie są jednym z trzech najlepszych miejsc na Ziemi do obserwacji nieba obok Chile i Hawajów. Jeśli do tej osobliwości dodamy położenie geograficzne największego obserwatorium słonecznego na świecie na wysokości 2 390 m n.p.m., to otrzymujemy Obserwatorium na Teide skupia najlepsze teleskopy słoneczne w Europie – czytamy na stronie volcanoteide.com

Foto. Archiwum NaKanarach.pl