TENERYFA: Już niebawem m.in. ponad półtora tysiąca leżaków plażowych może zniknąć z głównych plaż kanaryjskiej Teneryfy. Władze Arony – największego turystycznego kurortu na tej wyspie zostały ukarane dotkliwą karą finansową za prowadzenie nielegalnych usług plażowych.
Arona to jedno z najczęściej odwiedzanych miast na południu Teneryfy. Gmina ta liczy ponad 15 kilometrów plaż ze wspaniałymi widokami na pobliskie góry. To właśnie na tym terenie znajdują się największe i najpopularniejsze kurorty na Teneryfie, które najczęściej wybierają turyści z całego świata: Playa de las Américas, Los Cristianos i Las Galletas-Costa del Silencio.
Władze Arony dostały karę grzywny w wysokości 60 tys. euro za nieodnowienie zezwolenia na korzystanie z plażowych leżaków, parasoli, boisk sportowych na piasku i innych obiektów rekreacyjnych na czterech głównych plażach miasta.
Postępowanie w sprawie nieprawidłowości zostało wszczęte przez Służbę Wybrzeża Teneryfy i Dyrekcję Generalną Wybrzeża i Morza, które podlega Ministerstwu Transformacji Ekologicznej i Wyzwań Demograficznych.
Okazuje się, że obecne władze gminy nie uzyskały w terminie niezbędnego zezwolenia, bez którego nie jest możliwe świadczenie usług na plażach Las Vistas (główna plaża w Aronie i jedna z największych na Teneryfie), Los Cristianos, basenie Marqués i Playa Honda.
Nielegalne usługi realizowano na czterech plażach na powierzchni 16926 metrów kwadratowych.
Zakres nielegalnych usług na poszczególnych plażach na Teneryfie:
Las Vistas:
– 1200 leżaków
– 600 parasoli przeciwsłonecznych
– 8 skuterów
– 4 deski do paddle surfingu
– 4 korty do paddle surfingu (250 m²)
– 2 plażowe korty tenisowe (250 m²)
Łączna powierzchnia: 11212 m²
Los Cristianos:
– 300 leżaków
– 150 parasoli
– 4 boiska do siatkówki plażowej
– 2 korty do tenisa plażowego
– Szkoła żeglarska
Łączna powierzchnia: 4 358 m²
Basen Marqués:
– Szkoła surfingu z chatą (120 m²)
– Szkoła surfingu bez wyposażenia (30 m²)
Playa Honda:
– 100 leżaków
– 50 parasoli
– 2 szkoły surfingu z chatą i 20 deskami
– 4 szkoły surfingu bez wyposażenia
Łączna powierzchnia: 1 206 m²
Kara jest następstwem skargi złożonej 22 kwietnia 2024 roku przez prowincjonalny Departament Nadzoru Wybrzeża. Opiera się ona na domniemanym nieprawidłowym zajęciu strefy morskiej i lądowej przez Radę Miasta Arona, która nie wystąpiła o odpowiednie zezwolenia administracyjne na czas i zgodnie z określonymi wymogami.
Szef Wojewódzkiej Służby Nadbrzeżnej wszczął i rozstrzygnął sprawę sankcji, a w przesłanym niedawno zawiadomieniu przypomniano Radzie Arony, że „sprawca jest zobowiązany do przywrócenia rzeczy do stanu poprzedniego w terminie określonym w uchwale”. W praktyce oznacza to, że z popularnych plaż w najbliższym czasie mają zniknąć m.in. leżaki, parasole, a także muszą zaprzestać w tym miejscu działalności np. szkoły surfingowe, żeglarskie, a także wypożyczalnia skuterów.