UROCZYSTOŚCI MARYJNE NA ARCHIPELAGU

Obyczaje

Co roku, 15 sierpnia – podobnie jak w Polsce odbywają uroczystości ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w całej Hiszpanii. Jest to dzień wolny od pracy.

W całej Hiszpanii 15 sierpnia jest obchodzone święto o nazwie Asunción de la Santísima Virgen María (Wniebowstąpienie Najświętszej Maryi Panny).

W tym dniu jest też obchodzone święto patronki Wysp Kanaryjskich, którą jest Matka Boża Gromniczna. Te wydarzenia jednoczą wszystkich Katolików. 15 sierpnia wierni udają się na południową Teneryfę, aby uczestniczyć w wielu wydarzeniach o charakterze religijnym i świątecznym. W przeddzień święta ulice wyspy zapełniają się grupami pielgrzymów, dla których jest to jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych w ciągu całego roku.

Obchodom towarzyszy akt upamiętniający pierwsze ukazanie się Matki Bożej Gromnicznej Guanczom, pradawnym mieszkańcom wysp. Co roku przebrani w stroje aborygeńskich przodków mieszkańcy Teneryfy odtwarzają tę legendę. Zwyczaj jest obchodzony o zachodzie słońca 14 sierpnia i jest pradawnym rytuałem religijno-świątecznej dramatyzacji przekazywanej ustnie przez starożytnych mieszkańców archipelagu.

Tymczasem Ayuntamiento de Guía zawiesiło pokaz fajerwerków zaplanowany na noc z poniedziałku na wtorek 14 sierpnia, w przeddzień głównego dnia obchodów święta patronalnego Maryi Panny, ponieważ ze względu na utrzymująe się na archipelagu upały maksymalny stan alarmowy dotyczący pożarów lasów został ponownie zaktualizowany. Pokaz sztucznych ogni zaplanowany na wtorek 15 sierpnia po procesji w jej głównym dniu również został zawieszony.

Foto: candelaria.es