TAK GŁOSOWALI POLACY NA KANARACH

Aktualności

Prawo i Sprawiedliwość z kretesem przegrało wybory na Wyspach Kanaryjskich i znalazło się na ostatnim miejscu, wśród partii, które przekroczyły próg wyborczy. Liderem została Koalicja Obywatelska. Bardzo wysoka – powyżej średniej krajowej – była także frekwencja.  Na obu wyspach archipelagu głosowało ponad 3 tys. osób – wynika z oficjalnych danych Państwowej Komisji Wyborczej.

Przed dwoma lokalami wyborczymi na Kanarach ustawiały się długie kolejki. Wśród nich było wielu turystów, którzy przylecieli na wakacje. Na Gran Canarii interweniowała nawet policja, ponieważ oczekujący na wejście do lokalu wyborczego nie mieścili się na wąskim chodniku i stali na ulicy, blokując przejazd samochodom. Ale tym razem zakończyło się na pouczeniu. Lokale były czynne w godz. 7-21 czasu lokalnego.       

    

Na Teneryfie – w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 92 według oficjalnych danych Państwowej Komisji Wyborczej liczba wyborców wyniosła 2137 osób, a frekwencja ponad 93 procent. Z zaświadczeniem do głosowania przybyło tu 298 osób.

Najwięcej głosów do Sejmu na tej wyspie zebrała Koalicję Obywatelską (1044), następnie Trzecia Droga (357) i Nowa Lewica (296). Co ciekawe Konfederacja (158) wyprzedziła tu Prawo i Sprawiedliwość (110), które znalazło się na ostatnim miejscu, wśród partii, które przekroczyły próg wyborczy.  

W Las Palmas de Gran Canaria – w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 93 w Las Palmas de Gran Canaria liczba wyborców wyniosła 1084 osoby. Z czego 156 osób głosowało na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania. Frekwencja na Gran Canarii wyniosła ponad 87 procent.

Polacy na Gran Canarii oddali najwięcej głosów na kandydatów do Sejmu na Koalicję Obywatelską (590), następnie na Nową Lewicę (210), Trzecią Drogę (149). Także tutaj Konfederacja (66) wyprzedziła Prawo i Sprawiedliwość (45).  

Po dwóch dniach od wyborów Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalne wyniki dla całej Polski:

Prawo i Sprawiedliwość – 35,38 proc. (194 mandaty)

Koalicja Obywatelska – 30,70 proc. (157 mandatów)

Trzecia Droga – 14,40 proc. (65 mandatów)

Nowa Lewica – 8,61 proc. (26 mandatów)

Konfederacja – 7,16 proc. (18 mandatów)

Bezpartyjni Samorządowcy – 1,86 proc. (0 mandatów)

Frekwencja w wyborach do Sejmu: 74,38 proc. Głosy oddało ponad 21 mln Polaków, z 29 mln uprawnionych do głosowania.

W całej Hiszpanii do spisu wyborców dopisała się rekordowa liczba aż 24,4 tys. osób.

Foto: NaKanarach.pl, Stowarzyszenie Polsko-Kanaryjskie Arka