KOLEJNE WSTRZĄSY NA KANARACH

Aktualności

Kolejne trzęsienia ziemi wykryto na początku listopada 2023 roku na Wyspach Kanaryjskich. Naukowcy uspokajają, że nie ma zagrożenia dla ludzi, bo statystycznie takie zjawisko występuje w tej części świata niemal codziennie.

Według najnowszych odczytów z sejsmografów National Geographic Institute (IGN) trzęsienia ziemi wystąpiły na La Gomerze (o magnitudzie 2,7) i kolejne na La Palmie o magnitudzie 2.0.

Pierwsze z tych trzech trzęsień ziemi zostało zlokalizowane 1 listopada 2023 roku o godzinie 16:53 na głębokości 12 kilometrów na południowy zachód od San Sebastián de La Gomera, z magnitudą 2,1.

Drugie zostało wykryte 1 listopada 2023 roku o godzinie 23:40 na południowy zachód od San Sebastián de La Gomera, a w tym przypadku magnituda wynosiła 2,7 i została zarejestrowana na głębokości 16 kilometrów na południowy zachód od San Sebastián de La Gomera.

Trzeci, zarejestrowany 2 listopada 2023 roku o godzinie 4:10 na głębokości 6 kilometrów na północny zachód od Fuencaliente na La Palmie, miał magnitudę 2,0 – wynika zdanych przekazanych przez National Geographic Institute.

W obszarze oddzielającym wyspy Teneryfa i Gran Canaria, znanym jako wulkan Enmedio, wykryto dwa kolejne, w tym jedno o magnitudzie 3.0. Warto dodać, że drżenie o sile 3 w skali Richtera może być już odczuwalne w pomieszczeniach, zwłaszcza na wyższych piętrach budynków, ale wiele osób nie kojarzy tego faktu z trzęsieniem ziemi. Zaparkowane pojazdy mogą się wówczas lekko poruszać. Wibracje są takie, jak te spowodowane np. przejazdem ciężkich pojazdów. Dopiero od 4 stopnia wzwyż w skali Richtera skutki trzęsienia ziemi mogą być bardziej odczuwalne przez ludzi.

Te wszystkie ruchy sejsmiczne zostały zarejestrowane po serii 15 trzęsień ziemi zarejestrowanych między 29 a 30 listopada 2023 roku, między godziną 20.20 a 4.49 w poniedziałek na południowy wschód od La Gomery, z których siedem miało magnitudę od 1,4 do 2,8 mbLg.

Statystycznie niemal każdego dnia na Wyspach Kanaryjskich zdarzają się trzęsienia ziemi. Ten region znajduje się w strefie aktywności sejsmicznie ze względu na położenie na zbiegu płyt tektonicznych: afrykańskiej, euroazjatyckiej i amerykańskiej.

Według raportu National Geographic Institute (IGN) na Wyspach Kanaryjskich w 2022 r. na całym archipelagu lub w jego pobliżu zanotowano 3241 trzęsień ziemi, a w 2023 r. było ich ponad 1000. 

Ale eksperci codziennie monitorujący sytuację na podstawie rozmieszczonych na wyspach czujników uspokajają, że mieszkańcy oraz turyści licznie przybywający na archipelag nie mają się czego obawiać.

Średnio co roku na Wyspach Kanaryjskich wypoczywa prawie 15 milionów osób z całego świata. Turystyka generuje 35 proc. PKB archipelagu i tworzy ponad 40 proc. miejsc pracy. Obroty w tym sektorze sięgają ok. 19 mld euro. 

Nasz artykuł także na największym polskim portalu wp.pl:

https://turystyka.wp.pl/s/nakanarach-pl/niepokojace-zjawisko-w-turystycznym-raju-trzy-wstrzasy-w-dwa-dni-6958826164947488a

Foto: Zdjęcie ilustracyjne NaKanarach.pl