POKAZY LOTNICZE NA GRAN CANARII

Aktualności Samoloty

110. rocznicę istnienia obchodzi pod koniec października 2023 roku lotnictwo na Wyspach Kanaryjskich.

W dniach od 27 do 29 października, Dowództwo Lotnictwa Wysp Kanaryjskich zorganizuje w stolicy Gran Canarii różne wydarzenia, w tym pokaz lotniczy niezwykłego Orła i akrobacyjnych patroli spadochronowych.

Wydarzenia rozpoczną się 27 października konferencją prowadzoną przez dowódcę zespołu, komandora José Javiera Sáncheza Martína, zatytułowaną „Patrulla Águila”, która odbędzie się o godzinie 19:00 w sali kulturalnej centrum handlowego El Corte Inglés (6 piętro – budynek 1).

W sobotę 28 października o godz. 12.00 w dziale księgarni (parter – budynek 2) El Corte Inglés odbędzie się podpisywanie plakatów przez pilotów Eagle Patrol. Tego samego dnia po południu Jednostka Muzyczna Dowództwa Lotnictwa Wysp Kanaryjskich da koncert na placu Saulo Torón (plaża Las Canteras) o godzinie 19:30.

Pokaz lotniczych „Orłów” i Akrobatyczny Patrol Spadochronowy Hiszpańskich Sił Powietrznych i Kosmicznych wystąpią 29 października o godzinie 12.00 na plaży Las Canteras w stolicy Gran Canarii.

Tymczasem w bazie wojskowej zlokalizowanej nad brzegiem oceanu, sąsiadując z lotniskiem Gando na Gran Canarii stacjonują m.in. samoloty F-18.

Do 2001 r. obrona powietrzna Wysp Kanaryjskich była powierzona francuskim myśliwcom Dassault Mirage F-1EE. W latach 2001-2003 kanaryjskie 46. Skrzydło otrzymało 24 samoloty , które zostały zakupione w 1995 roku w ramach programu CX. Samoloty obecnie chroniące Wysp Kanaryjskich pochodzą z Marynarki Wojennej i Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Przed transportem do Hiszpanii wyposażono je w nowe silniki F404-GE-400, a w 22 z nich zmodernizowano do wersji EF-18A+ na Stacji Marynarki Wojennej Oceana w stanie Wirginia w USA. 

Foto: Archiwum NaKanarach.pl