OLBRZYMIA I UNIKATOWA SZOPKA Z PIASKU

Aktualności

GRAN CANARIA: Unikatowa i sporych rozmiarów szopka z piasku ponownie powstała na północy Gran Canarii. I jak zawsze przyciąga tłumy zwiedzających. To jedna z głównych atrakcji w okresie przedświątecznym w stolicy wyspy.

Szopka z piasku, jak co roku pojawiła się na pięknej piaszczystej plaży miejskiej Playa de Las Canteras, która ma 2250 metrów długości.

Szopka została utworzona już po raz 19. Prace nad nią zaczęły się już pod koniec listopada 2024 roku i można ją oglądać do 7 stycznia 2025 r. 

To wyjątkowe wydarzenie gromadzi najlepszych rzeźbiarzy na świecie, aby tworzyć efektowną szopkę  bożonarodzeniową wykonana w całości z piasku. Przygotowali ją rzeźbiarze z Nowej Zelandii, Kanady i Holandii, przy współpracy z lokalnymi artystami, aby wyrzeźbić 10 scen. Te dzieła wykonane są z 2000 metrów sześciennych piasku, który waży 90 ton. Szopka zajmuje 2000 metrów kwadratowych, ma do 3 metrów wysokości i 12 metrów długości.

Szopka z Gran Canariizostała nawet uznana za trzecią najczęściej odwiedzaną przestrzeń muzealną w całej Hiszpanii, która przyciąga ponad 170 tys. odwiedzających rocznie, ustępując jedynie miejsca Muzeum Prado i Reina Sofía.

W tym roku tematem przewodnim jest hołd złożony historycznym dzielnicom Las Palmas.

  • Hołd dla Jesúsa Arencibii, dzieło Gran Canarian Etual Ojeda, które łączy elementy tradycyjne z abstrakcją.
  • Fontanna autorstwa Paco Arany podkreśla znaczenie wody w momencie narodzin.
  • Dobry Samarytanin, stworzony przez Greshama Glovera, celebruje solidarność i składa hołd wolontariuszom niedawnej tragicznej powodzi w hiszpańskiej Walencji, podczas której jesienią 2024 roku zginęło ponad osób.
  • Każda praca nie tylko upiększa plażę, ale także opowiada historie o współczuciu, wysiłku i wspólnocie, podkreślając wartości, które inspirują Boże Narodzenie.

Oprócz rzeźb odbywa się program kulturalny. Koncerty chóralne, interaktywne warsztaty i wydarzenia, takie jak „Gwiazdy Kultury”, które składają hołd wybitnym postaciom na wyspie. Przy tej okazji powstała też oryginalna ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Enrique Mateu, w której centralnym punktem jest timple, typowy instrument kanaryjski (mała gitara z czterema lub pięcioma strunami, w zależności od regionu, z pudełkiem rezonansowym z zaokrąglonym tyłem)

Szopka Piaskowa to nie tylko spektakl wizualny, ale także inicjatywa solidarnościowa. Co roku darowizny i fundusze zebrane ze sprzedaży artykułów promocyjnych trafiają do miejskich jadłodajni, w ramach których w 2023 r. zebrano ponad 16 tys. euro.

Dodatkowo inną szopką można oglądać w turystycznym kurorscie Maspalomas na południu Gran Canarii. Zajmuje powierzchnię nieco ponad 20 metrów kwadratowych. Umieszczono tam ponad 100 ręcznie robionych figurek o wymiarach od 12 do 21 centymetrów, wykonanych z wypalanej gliny i ubranych w hebrajskie stroje, pochodzących z regionu Murcji.

Foto: maspalomas.com

Na sąsiedniej Teneryfie, w stolicy Santa Cruz samej powstała też szopka z 250 tysięcy klocków Lego.

Foto: Fundacja cajacanarias.com

Tymczasem 6 grudnia w całej Hiszpanii jest dniem wolnym, ale z powodu święta konstytucji. Dzieci nie znają tu tradycji Mikołajek i tego dnia, podobnie jak w wigilię Bożego Narodzenia nie otrzymują też prezentów. Rozdają je dopiero Trzej Królowie, w nocy z 5 na 6 stycznia, kiedy najmłodsi w całej Hiszpanii ustawiają przy drzwiach wejściowych lub na balkonach buty, które napełniane są cukierkami, a dawniej bryłkami węgla w przypadku niegrzecznych dzieci lub prezentami jako nagroda za bycie posłusznym cały rok. Przy butach symbolicznie zostawiana jest woda i siano dla zmęczonych podróżą wielbłądów.

W kulturze hiszpańskiej święto Trzech Króli, czyli El Dia de los Reyes Magos, obchodzone 6 stycznia to jedno z najbardziej kolorowych i wesołych dni w roku i jest ważniejsze niż Boże Narodzenie. Już 5 stycznia, dzień przed świętem Objawienia Pańskiego organizowane są przejazdy samochodów z udziałem Trzech Mędrców, którzy rozdają cukierki. W wielu miastach także 6 stycznia organizowane są świąteczne parady.

 Foto: Facebook/Me Playa de las Canteras